17 жовт. 2024 13:48
1206
Медикаментозного лікування папіломавірусів не існує.
Вірус папіломи людини (ВПЛ) настільки розповсюджений, що практично всі люди інфікуються ним в певний період життя. Проте не всіма типами одночасно: ВПЛ — це насправді ціла когорта вірусів (близько 100 типів), і не всі вони несуть небезпеку.
Що треба знати про цей вірус та чи реально від нього захиститись? Розповіла гінекологиня Наталія Лелюх.
Вірус передається контактним шляхом, тобто через безпосередній фізичний контакт зі шкірою та слизовими оболонками інфікованої людини.
Первинне зараження найчастіше пов’язане зі статевим життям (орогенітальні, генітальні та анальні контакти). Кожен новий партнер/ка — потенційне джерело нових вірусів. І навіть при використанні якісних бар’єрних методів контрацепції ризик інфікування залишається, оскільки вірус може передаватися через контакт зі шкірою навколо статевих органів.
У рідкісних випадках, за наявності генітальних бородавок, може відбутись передача вірусу від матері до дитини при природних пологах.
Вірусом не можна заразитись через контакт із кров’ю пацієнта/ки, але є загроза для працівників, які виконують ексцизійні та аблятивні процедури (хірургічне втручання) у ВПЛ-позитивних жінок. Тому американське товариство кольпоскопістів рекомендує вакцинуватися медпрацівникам, які виконують такі процедури. Ну і маски, окуляри або щиток ніхто не скасовував для таких випадків.
Більшість типів ВПЛ не викликають симптомів і минають без лікування орієнтовно за 2 роки від первинного контакту. Імунна система людини без будь-якого підсилення та укріплення «чарівними» ліками для «зниженого» імунітету долає вірус і його нащадків назавжди.
Водночас існує таке явище як персистуюча (хронічна) інфекція. Це ситуація, коли в загалом здорової людини імунний захист (здоровий!) не зміг повністю знищити вірус за 2 роки й невеличкі «варварські вірусні поселення» продовжують жевріти на слизовій. Поступово, повільно, але впевнено вони викликають незначні зміни навколо.
Саме персистуюча інфекція (тривала й непомітна довгий час) небезпечна з погляду розвитку онкологічного захворювання. У жінок частіше йдеться про рак шийки матки, у чоловіків — про рак ротогорла (рак задньої стінки горла, зокрема язика та мигдаликів). ВПЛ також може викликати рак вульви, піхви, статевого члена, анусу.
Якщо скринінг на рак шийки матки (кольпоскопія + цитологія (ПАП-тест) +аналіз на ВПЛ 16/18 типів за методом ПЛР для жінок 29 років і старше) існує й використовується, то рутинних обстежень на інші види раку, викликаних ВПЛ, не існує. Тобто всі звикли, що жінка має проходити гінекологічний медогляд. А як щодо огляду гортані? А чи часто чоловіки відвідують уролога? На жаль, рідко. Водночас онкологічне захворювання на фоні інфекції розвивається повільно, іноді десятиліттями. Тому дуже важливо не пропустити початок негативних змін і вчасно вжити заходів.
Слід розуміти, що вакцини не запобігають новому інфікуванню й не лікують наявні штами, а також не скорочують час одужання, не стимулюють імунну систему на знешкодження вже наявного вірусу. Навіщо ж тоді вони потрібні, спитаєте ви?
Вакцина «вчить» імунну систему швидко знаходити заражені вірусом клітини й перешкоджати розвитку вірусу надалі. Зовсім проста аналогія: вакцина «показує» клітинам імунної системи портрет вірусу й вчить їх не відкривати двері ось таким небажаним особам. Це дозволяє звести до мінімуму ризик персистенції, тобто хронічної інфекції.
Після вакцинації людина однозначно буде контактувати з вірусом, збудник може навіть вразити деякі особливо довірливі клітини, але імунна система швидко побачить проблему й не дасть вірусу прижитись там надовго.
З огляду на фактори ризику, про які йшлося вище, для людей у цьому віковому діапазоні щеплення дає значно менші профілактичні переваги. Саме тому такі провідні міжнародні організації, як-от CDC, не радять вакцинацію всім дорослим старше 27 років.
Спільно із сімейним лікарем або лікаркою ви можете обговорити доцільність щеплення у вашому випадку. Водночас зважайте на наступні фактори.
Читайте також: Чи може вакцинація викликати аутизм та чи всі «люди дощу» – генії?