Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
пт, 04 квітня
+9
$   41.34
  45.85

В Україні вперше провели родинну трансплантацію печінки: син став донором для матері

6 лют. 2025 13:07

Здоров'я
0

870

0
В Україні вперше провели родинну трансплантацію печінки: син став донором для матері

Жінка була занесена до «списку очікування» на трансплантацію печінки.


У вересні минулого року у жінки з Одеси, яка мала 48 років, було діагностовано цироз печінки. Після ретельних обстежень з'ясувалося, що причина захворювання – гепатит С, а єдиним виходом для пацієнтки була трансплантація органу.

Як пише Український центр трансплант-координації, псля лікування гепатиту С жінка була занесена до «списку очікування» на трансплантацію печінки. На цей момент в Україні на пересадку чекають 586 пацієнтів. Процес підбору донора відбувається через Єдину державну інформаційну систему трансплантації (ЄДІСТ), яка автоматично визначає найкращі пари «донор-реципієнт» з урахуванням черги та екстреності випадків. Проте точний час очікування органу заздалегідь спрогнозувати важко.

Важливе рішення допомогти матері прийняв її 21-річний син Максим. Після проведення тестів на імуносумісність, Максим дав згоду на прижиттєве донорство.

В Україні вперше провели родинну трансплантацію печінки: син став донором для матері

Операція з трансплантації проходила в Центрі трансплантації органів та анатомічних тканин Феофанія клінічної лікарні, де лікарі працювали в двох операційних одночасно. У одній з них проводили забор органа від донора, в іншій – підготовку органа до пересадки реципієнтці. У результаті 12-годинної операції було успішно виконано трансплантацію.

Максима вже на наступний день перевели з реанімації в загальну палату, і через 6 діб він був виписаний додому. Його мати залишалася в реанімації три дні, її стан стабільний, і також вона повернулася додому. Обом пацієнтам тепер належить період відновлення.

В Україні вперше провели родинну трансплантацію печінки: син став донором для матері - фото 2

Ця пересадка стала першим кроком у реалізації програми родинної трансплантації печінки в Клінічній лікарні «Феофанія». До цього часу в клініці проводили пересадки органів від померлих донорів – у 2024 році було проведено 5 таких операцій.

Згідно з українським законодавством, трансплантація органів від родинного донора можливе лише для повнолітніх дієздатних осіб, які є родичами або членами сім'ї реципієнта. Нещодавно в Закон про трансплантацію були внесені зміни, що дозволяють бути донором повнолітнім неповнорідним братам і сестрам.

На даний момент в Україні проводяться трансплантації печінки та нирки від живих донорів. Такі операції є безкоштовними для обох сторін і покриваються державним фінансуванням у рамках Програми медичних гарантій.

За 11 місяців 2024 року українські лікарі провели 467 трансплантацій органів: 311 нирок, 93 печінки та 63 сердець. З них трансплантацій від померлого донора – понад 65%.

Читайте також: В Україні вперше провели ретрансплантацію серця