4 берез. 2022 21:53
102
4 березня 2022 року, у Королівському інституті міжнародних відносин Chatham House у Лондоні була представлена ініціатива зі створення спеціального трибуналу для притягнення Росії до відповідальності за агресію проти України. Ідею підтримали юристи, політики та лідери громадської думки з різних країн світу.
Пише НВ.
Учасники презентації наголосили на безпрецедентній загрозі, яку агресія Росії становить не лише для народу України, а всьому світо- та правопорядку. Зокрема колишній прем'єр-міністр Об'єднаного королівства Ґордон Браун зазначив, що застовуванням сили проти України Путін підриває всі основи верховенства права. Експрем'єр також підкреслив, що Росія намагається провадити нову імперіалістичну політику, засновану на спотвореній інтерпретації історії.
Юристи-міжнародники Філіп Сандс і Дапо Аканде підкресили, що спеціальний трибунал щодо агресії з Росії доповнюватиме інші правові ініціативи України на міжнародній арені, зокрема провадження в Міжнародному суді ООН, Міжнародному кримінальному суді та Європейському суді з прав людини.
Філіп Сандс відзначив міжнародну підтримку правових ініціатив України із забезпечення відповідальності Росії. Адвокат підкресилв, що Міжнародний кримінальний суд зможе розглядати випадки ймовірних воєнних злочинів, злочинів проти людяності та геноциду — проте не злочину агресії. Саме тому він та колеги зі всього світу підтримують створення спеціального незалежного міжнародного механізму, який дозволить притягнути до відповідальності конкретних вищих посадових осіб Росії, які вчинили, «зокрема суттєво сприяли та формували», вчинення агресії проти України.
Важливо, що агресія є тяглим злочином, а тому, наголосив адвокат Сандс, усі діючі та майбутні діяння Росії будуть у фокусі потенційного трибуналу.
Тим, хто сумнівається в ефективності такої ініціативи, учасники презентації нагадали історію Нюрнберзького процесу. Подібні сумніви були і в 1942 році, коли з’явились перші формалізовані обговорення потенційного покарання лідерів нацистської Німеччини. Проте ці сумніви були розвіяні кілька років потому — вироками у Нюрнберзі.