29 листоп. 2024 13:40
516
Які є нагороди ЗСУ, як вони виглядають та кого ними нагороджують.
Після початку повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України у 2022 році постало питання щодо зміни системи державних нагород. Адже до того, військові практично не мали власних, спеціалізованих медалей та орденів. Наприклад, не було медалей за героїзм, проявлений в умовах військових дій чи під час виконання бойового завдання. А орден «Герой України» або орден «Богдана Хмельницького» могли отримати як військові, так і цивільні громадяни.
На сьогодні ситуація змінилася, в Україні з’явилося чимало військових нагород, тож пропонуємо більш детально розібратися, які є військові відзнаки України та за що їх можна отримати.
Звання Герой України — державна нагорода України, найвищий ступінь відзнаки в Україні, що надається громадянам України за здійснення визначного геройського вчинку або видатного трудового досягнення. Героєві України вручається орден «Золота Зірка» за здійснення визначного геройського вчинку або орден Держави — за надзвичайні трудові досягнення.
Особі, відзначеній званням Герой України, вручаються нагородні атрибути звання Герой України: орден «Золота Зірка» або орден Держави, Грамота про надання звання Герой України, мініатюра ордена, посвідчення про надання звання Герой України.
Орден виготовляється із золота і має форму п’ятикутної зірки, накладеної на вінок із дубового листя.
Герой України — це найвищий ступінь відзнаки в Україні.
Орден Богдана Хмельницького — орден, призначений для нагородження громадян України за особливі заслуги у захисті державного суверенітету, територіальної цілісності, у зміцненні обороноздатності та безпеки України.
Орден Богдана Хмельницького має три ступені. Нагородження орденом Богдана Хмельницького здійснюється послідовно, починаючи з III ступеня.
Орденом Богдана Хмельницького I ступеня нагороджуються військовослужбовці та працівники Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та інші особи за визначні особисті заслуги у захисті державного суверенітету, територіальної цілісності, у зміцненні обороноздатності та безпеки України.
Орденом Богдана Хмельницького II ступеня нагороджуються: військовослужбовці та працівники Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та інші особи за особисту хоробрість, самовідданість і мужність, виявлені у зміцненні обороноздатності та безпеки України; учасники бойових дій у період Великої Вітчизняної війни 1941—1945 років з нагоди 60-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні.
Орденом Богдана Хмельницького III ступеня нагороджуються військовослужбовці та працівники Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та інші особи за бездоганне виконання військового та службового обов'язку, виявлену при цьому доблесть і честь.
Якщо раніше найвищими відзнаками від держави були орден «Богдана Хмельницького» і «Герой України», то у 2022 році з’явилася нагорода «Хрест бойових заслуг». Ця державна військова нагорода України дозволяє відзначити воїнів за проявлену хоробрість та героїзм.
Хрест бойових заслуг — державна нагорода України. Відзнака Президента України, встановлена для відзначення військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, за видатну особисту хоробрість та відвагу або видатний геройський вчинок під час виконання бойового завдання в умовах небезпеки для життя та безпосереднього зіткнення із супротивником; видатні успіхи в управлінні військами (силами) під час ведення воєнних (бойових) дій.
Першим кавалером «Хреста бойових заслуг став Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Валерій Залужний, який із початку збройної агресії росії організував оборону держави й особисто очолив протистояння вторгненню.
Хрест бойових заслуг виготовляється зі срібла з позолотою і має вигляд прямого рівностороннього хреста, кінці якого завершуються п'ятикутниками, накладеного на схрещені мечі вістрями догори.
Орден «За заслуги» I, II, III ступеня — державна нагорода України для відзначення видатних заслуг громадян в економічній, науковій, соціально-культурній, військовій, державній, громадській та інших сферах суспільної діяльності.
Орден «За заслуги» має три ступені:
Вищим ступенем ордена є I ступінь. Знак ордена «За заслуги» І ступеня виготовляється зі срібла і має форму хреста із заокругленими кінцями, накладеного на медальйон із зображенням рослинного орнаменту. Нагородження орденом «За заслуги» громадян України здійснюється послідовно, починаючи з III ступеня.
Нагороджений орденом «За заслуги» будь-якого ступеня іменується кавалером ордена «За заслуги».
Орден «За заслуги» I ступеня має знак ордена та зірку ордена, II й III ступеня — тільки знак ордена. Військовослужбовці Збройних Сил України, Прикордонних військ України, Національної гвардії України, нагороджені орденом «За заслуги» II й III ступеня, мають на колодці знака ордена зображення схрещених мечів.
Зазначимо також, що наймасовішою державною нагородою часу широкомасштабного вторгнення росії в Україну (за статистикою на весну 2024 року) стала відзнака Президента України — орден «За мужність».
Орден «За мужність» I, II, III ступеня — орден, який надається для відзначення військовослужбовців, працівників правоохоронних органів та інших осіб за особисті мужність і героїзм, виявлені при рятуванні людей, матеріальних цінностей під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, у боротьбі зі злочинністю, а також в інших випадках при виконанні військового, службового, громадянського обов'язку в умовах, пов'язаних з ризиком для життя.
Орден «За мужність» має три ступені. Вищим ступенем ордена є I ступінь. Нагородження орденом провадиться послідовно, починаючи з III ступеня. Нагороджений орденом «За мужність» будь-якого ступеня іменується кавалером ордена «За мужність».
Зірка ордена «За мужність» виготовляється зі срібла і має форму восьмикутної зірки з пучками розбіжних променів.
Медаль «Захиснику Вітчизни» — державна нагорода України для нагородження ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, осіб, які брали участь у визволенні України від загарбників, та інших громадян України за виявлені у захисті державних інтересів особисті мужність і відвагу, зміцнення обороноздатності та безпеки України.
Медаль «Захиснику Вітчизни» кругла, виготовляється з латуні.
Хрест Івана Мазепи — державна нагорода України, відзнака Президента України, що встановлена для відзначення громадян за значний внесок у відродження національної культурно-мистецької, духовної, архітектурної, військово-історичної спадщини, заслуги у державотворчій, дипломатичній, гуманістичній, науковій, просвітницькій та благодійній діяльності.
Хрест Івана Мазепи виготовляється із позолоченого срібла і має форму прямого рівностороннього хреста з розширеними сторонами, краї яких увігнуті всередину.
Медаль «За військову службу Україні» — державна нагорода України для нагородження військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, а також Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших осіб за мужність і відвагу, самовіддані дії, виявлені у захисті державних інтересів України.
Відзнака Президента України — медаль «За військову службу Україні» виготовляється зі срібла і має форму вінка з дубового листя. На вінок накладено композицію з зображенням військової зброї та символіки.
Медаль «За бездоганну службу» — державна нагорода України для нагородження осіб офіцерського складу і прапорщиків Збройних Сил України, поліцейських, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військ Цивільної оборони, Бюро економічної безпеки України, які досягли високих показників у бойовій і професійній підготовці, є взірцем вірності присязі та виконання військового (службового) обов'язку, успішно керують підлеглими, зразково виконують інші військові обов'язки.
Медаль «Захиснику Вітчизни» — державна нагорода України для нагородження ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, осіб, які брали участь у визволенні України від фашистських загарбників, та інших громадян України за виявлені у захисті державних інтересів особисті мужність і відвагу, зміцнення обороноздатності та безпеки України.
До державних відзнак також належать нагрудні знаки та іменна вогнепальна зброя.
Відзнака «Іменна вогнепальна зброя» — державна нагорода України для нагородження офіцерського складу Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, а також Державної спеціальної служби транспорту, Бюро економічної безпеки України, поліцейських та державних службовців, які мають офіцерське звання, за визначні заслуги у забезпеченні обороноздатності України, недоторканності її державного кордону, підтримці високої бойової готовності військ, зміцненні національної безпеки, боротьбі зі злочинністю, захисті конституційних прав і свобод громадян, за бездоганну багаторічну службу, зразкове виконання військового та службового обов'язку, виявлені при цьому честь і доблесть.
Відзнакою Президента України «Іменна вогнепальна зброя» є пістолет моделі Форт-12, корпус якого виготовляється з легованих конструкційних сталей, а рукоятка — з благородних порід дерева. Пістолет має заводське маркування, товарний знак, а також пластинку, на якій гравірується прізвище, ім'я, по батькові нагородженого.
Відзнака Президента України «За оборону України» — відзнака, що встановлена для нагородження військовослужбовців, співробітників правоохоронних органів, членів добровольчих формувань територіальних громад, працівників центральної та місцевої влади, підприємств, установ та організацій, волонтерів, які брали участь у заходах із забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та активно сприяли виконанню таких заходів.
У 2023 році Міністерство оборони України вирішило вдосконалити систему відомчих нагород, щоб всі види військ мали свої специфічні нагородні медалі, а також запровадило низку заохочувальних відзнак, тим хто присвятив все життя службі.
Читайте також: Військові звання ЗСУ: які бувають звання в українській армії та як відрізнити військові погони