10 лип. 2025 11:53
Україна готується стати першою державою на європейському континенті, де буде впроваджено мобільний супутниковий зв’язок через технологію Starlink. Оператор «Київстар» оголосив про запуск послуги обміну повідомленнями вже до кінця 2024 року, а повноцінний доступ до мобільного зв’язку через супутники очікується у середині 2026-го.
Про це розповів генеральний директор «Київстару» Олександр Комаров в інтерв’ю агентству Reuters.
За його словами, компанія вже почала тестування послуги в межах домовленості зі SpaceX. Угода, укладена на кінець 2024 року, передбачає запуск нової технології, яка дозволить абонентам в Україні використовувати зв’язок без потреби у традиційній стільниковій мережі.
Мобільні пристрої будуть підключатися безпосередньо до супутників, оснащених спеціальними модемами. Ці модулі працюватимуть як повноцінні телеком-вежі, передаючи сигнали зі смартфонів у космос і назад.
«Перший етап — це обмін повідомленнями через сервіси на кшталт WhatsApp, Signal та подібні. Це ми плануємо запровадити наприкінці цього року. А вже в середині 2026 року очікуємо на запуск мобільного супутникового доступу до голосових послуг та інтернету», — пояснив Комаров.
Керівник компанії зробив заяву напередодні конференції з відновлення України, що проходить в Італії — через три роки після початку повномасштабної війни. На заході також очікується присутність президента Володимира Зеленського.
Як зазначив Комаров, основна мета його участі в конференції — посилення підтримки українського уряду та встановлення ділових контактів, зокрема з італійськими компаніями, які розглядають можливість розширення бізнесу в Україні.
Раніше видання Financial Times повідомляло, що одразу кілька супутникових операторів ведуть переговори з урядами ЄС щодо надання зв’язку в Україні. Серед них — люксембурзький SES, іспанська компанія Hisdesat, британський Viasat (володіє Inmarsat) і французький Eutelsat/OneWeb.
За інформацією FT, план французького оператора Eutelsat включає використання двох видів супутників — OneWeb на орбіті 1200 км і геостаціонарних супутників на висоті близько 35 000 км. Ці системи можуть забезпечувати зв'язок для військової техніки, зокрема дронів, які використовує українська армія.
Попри це, Starlink залишається лідером серед супутникових операторів: у компанії Ілона Маска вже на орбіті понад 7000 супутників, тоді як у OneWeb — менше ніж 700. До того ж термінали від французького виробника мають більшу вагу і менш зручні для швидкого пересування, що робить Starlink технологічно вигіднішим у військових і мобільних умовах.