15 серп. 2024 12:04
456
Припускають, що Залужний очолив операцію, не зважаючи на "відбій" від Зеленського.
У Німеччині розслідують, яку роль відіграв колишній головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний у підриві «Північних потоків», що стався у вересні 2022-го. Припускають, що він міг очолити операцію, в якій задіяли шістьох людей, у тому числі професійні водолази. Операція коштувала 300 тисяч доларів.
Про це пише газета The Wall Street Journal з посиланнями на джерела.
Видання розповідає, що два роки тому у травні кілька високопоставлених українських військових і бізнесменів святкували успіх України у протистоянні Росії. Хтось запропонував сміливий крок — зруйнувати «Північний потік», яким транспортують російський газ до Європи, дозволяючи Кремлю заробляти мільярди доларів.
26 вересня, через чотири місяці, скандинавські сейсмологи змогли вловити сигнали, які нагадували або підземний землетрус, або виверження вулкана поблизу данського острова Борнхольм. Насправді це були три потужні вибухи й найбільший зареєстрований викид природного газу в еквіваленті щорічних викидів CO2 у Данії.
«Я завжди сміюся, коли читаю спекуляції в медіа про якусь масштабну операцію за участю спецслужб, підводних човнів, безпілотників і супутників. Усе це було результатом ночі з міцним алкоголем і залізної рішучості жменьки людей, які мали сміливість ризикувати життям за свою країну», — сказав один з офіцерів, який брав участь в операції.
Президент України Володимир Зеленський спочатку схвалив план, однак коли про нього дізналося Центральне розвідувальне управління США і попросило зупинити операцію, він наказав усе скасувати. Утім, тодішній головнокомандувач Валерій Залужний, який очолив операцію, все ж продовжив її.
Тоді початковий план змінили. До операції залучили кількох досвідчених українських офіцерів спеціальних операцій. Серед них — ексрозвідник Роман Червінський. Для того, щоб підірвати трубопроводи, вирішили використати невелику вітрильну яхту та екіпаж із шістьох осіб
Труби знаходяться на майже 80 метрів нижче за рівень моря.
До складу екіпажу ввійшли військовий офіцер, четверо глибоководних дайверів та одна жінка. Вони мали при собі обладнання для підводного плавання, систему супутникової навігації, портативний гідролокатор і карти морського дна з позначеним розташуванням трубопроводів. Їхня робота вивела з ладу три з чотирьох трубопроводів.
Журналісти кажуть, коли Володимир Зеленський звернувся із критикою до Валерія Залужного, то отримав відповідь, що екіпаж вже вирушив у дорогу, зв’язок з ним втрачено, тому шляху назад немає.
Валерій Залужний, який сьогодні займає посаду посла України у Великій Британії, заявив журналістам, що нічого не знак про таку операцію. Керівник СБУ Василь Малюк також заперечив причетність України до диверсії. Опитані газетою чотири високопосадовці з питань оборони та безпеки України одноголосно, але анонімно сказали, що трубопроводи були законною ціллю у війні.
У червні федеральний прокурор Німеччини видав перший ордер на арешт українського професійного інструктора з дайвінгу за його нібито причетність до диверсії. Однак зараз німці зосередилися на Залужному та його помічниках, хоч у них і немає доказів, які можна надати в суді.
Нагадаємо, громадянин України Володимир З., якому висувають підозру у здійснення підриву газопроводів «Північного потоку», на початку липня поїхав з Польщі в Україну.
Відомо, 26 вересня 2022 року на трубопроводах «Північний потік — 1» та «Північний потік — 2», які пролягають дном Балтійського моря від Росії до Німеччини, сталися три вибухи, які спричинили масові витоки газу.