17 лют. 2025 17:42
408
Все про українське весілля.
Традиційне українське весілля зуміло зберегти чимало обрядів протягом століть, їх часто відтворюють при сучасному святкуванні. Це складова національного духу, який передається із покоління у покоління. Про українське весілля існує чимало етнографічних праць і досліджень, які розповідають, з якого боку має йти дівчина, про обряд зняття фати з нареченої, батьківський коровай, весільний рушник, викуп нареченої та багато іншого.
Весільні обряди наповнені глибокими сенсами і символікою. Варто лише згадати про вишиванки, які означають гармонію пари та оберігають її від зал.
Старе українське весілля можна назвати справжнім витвором мистецтва. Навіть маленька деталь має великий сенс. Українське вінчання вважається одним із найвідповідальніших і щемливих моментів. Не всі сучасні пари одразу погоджуються на таку церемонію, адже взяти шлюб у церкві - дуже відповідально. Рішення має бути добре обдуманим і одноголосним. Йому передує розмова зі священником і навіть спеціальні курси.
Ця подія мала чимало відмінностей в областях. Якщо в одних містах було прийнято, аби молодий чекав наречену у церкві, то в інших - вони мали обов’язково зайти разом.
У давнину весілля вважалося кульмінацією всього життєвого шляху. Ще із 10-12 років дівчина починала займатися приготуванням приданого. Вважалося, що до дня заміжжя вона має встигнути знайти собі одяг, який мала би носити до старості.
Весільний сезон був чітко визначеним і розпочинався після завершення усіх польових робіт. Тому, як правило, святкували холодною осінню і взимку. Інколи одруження відбувалися і в інші місяці року, проте це були виняткові ситуації. Єдиною суттєвою забороною був піст.
Цікаво, що для створення весільного вбрання використовували нову голку.
Українське весілля у селі ніколи не тривало один чи два дні. Передвесільні обряди, сама церемонія і післявесільні ритуали займали тиждень часу.
Порядок проведення весілля передбачав приготування до ритуалу сватання. Наречений обирав собі сватів та разом з ними приходив до родини коханої, щоб домовитися про весілля.
Представники двох сімей мали обмінятися підготовленим хлібом, загорнутим у рушник або хустку. У кожному регіоні існують свої особливості обряду.
Якщо говорити про Центральну Україну, то дівчина мала пов’язати сватів рушниками, а своєму нареченому вручити гарно вишиту сорочку, які той мав одягнути безпосередньо на весілля.
Полісся мало інші обряди на весілля. Свати йшли до оселі молодої із пляшкою горілки. Якщо була згода на союз, напій розпивали, а у середину засипали зерно. Зверху кріпили червону стрічку і квітку.
Перев’язування сватів рушниками не практикували і на Гуцульщині, однак дівчина також готувала сорочку для молодого.
Деякі області мали так звану ритуальну хустку. Молода спершу передавала її нареченому. Під час вінчання затикала за пояс, це означало, що хлопець більше не є вільним.
Чимало пар намагаються зберегти старовинні весільні обряди під час святкування одного з найважливіших днів свого життя. Звичайно, не йдеться про дотримання цілого спектру традицій. Однак під ноги ще й досі стелять вишитий рушник (на щастя, на долю). Батьки благословляють іконами.
Все рідше можна побачити такі ритуали як розплітання молодої та миття ніг тещі.
Звичай дарування зі словами на кшталт «Десь тут у нашого молодого й молодої є старша сестра», уже залишився у минулому. Хоча два десятиліття тому ще доволі часто зустрічався в українських селах. Тоді українське народне весілля проходило у «шалаші».
Весілля в українських традиціях ще зберігає зворушливий момент: матері як берегині передають світло від свої свічки до сімейного вогнища молодят.
Молодята все частіше використовують для весільного вбрання національну символіку. Це може бути сукня і сорочка з вишивкою або повноцінна вишиванка.
Пари вінчаються все рідше. Якщо цей обряд таки відбувається, то не обов’язково у перший день. На другий день закохані йдуть до церкви у національному вбранні, де беруть шлюб. Проте все різниться у залежності від регіону.
Якщо раніше запрошували на святкування молода із дружкою та молодий із дружбою, то сьогодні паперові запрошення заведено отримувати від пари.
Сучасний медовий місяць має коріння у давніх традиціях. Колись новоствореній сім’ї приносили у дар бочку меду, яким вони протягом місяця пригощали своїх гостей.
Читайте також: Річниці весілля по роках. Календар на кожен рік шлюбу.