Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
чт, 19 вересня
+20
$   41.44
  46.24

6 груд. 2023 08:07

Останнє оновлення  
29 лип. 2024 14:01
Суспільство
0

209

0

Сьогодні в Україні відзначають День Збройних сил

Сьогодні в Україні відзначають День Збройних сил

День ЗСУ святкуємо 6 грудня. 


400746128_3464027677180917_2552289144506223271_n

Кожного року, 6 грудня, відзначаємо чи не найважливіше свято – День Збройних сил України. Це професійне свято всіх військовослужбовців нашої держави.

День Збройних сил України 2023

День ЗСУ заснували у рік проголошення української незалежності. Саме у 1991 році, при ухваленні закону «Про Збройні сили України». Дата збігається із Першим зимовим походом Армії УНР.

Особливого змісту набуло свято саме після 2014 року, коли російська армія вторглася на українську територію. Десять років поспіль Збройні сили України показують світові, що є потужною силою, знищуючи зло на своїй землі.

Кожен їх крок на полі бою – це боротьба за життя нації та країни. Попри складнощі воїни йдуть до перемоги. Тому День ЗСУ традиційно став днем вдячності українським захисникам. Сьогодні прийнято вшановувати героїв, що полягли за незалежність.

Навіть під час широкомасштабної війни Збройні сили нарощують свою потужність. Проходять навчання за кордоном, опановують нові види зброї та діляться своїм досвідом із арміями НАТО. Згідно рейтингу Global Firepower, на початку 2023-го ЗСУ посіли 15 сходинку в рейтингу найсильніших армій світу, покращивши свої позиції на 7 пунктів.

Склад Збройних сил України

  • Сухопутні війська
  • Повітряні сили
  • Військово-морські сили
  • Сили спеціальних операцій
  • Десантно-штурмові війська
  • Інші підрозділи допоміжного характеру

Сьогодні в Україні відзначають День Збройних сил

Що святкує Україна 6 грудня

6 грудня маємо ще одну дату, коли українські захисники проявили небачену мужність у боротьбі за незалежність. Сталося це в 1919 році під час походу Армії УНР тилами Червоної та Добровольчої армій. Керував – Михайло Омелянович-Павленко. Подія отримала назву Зимовий похід.

Історики називають його «витвором» воєнного мистецтва Української революції (1917-1921). Саме тоді українські армійці успішно застосували методи партизанщини для боротьби із ворогом, який значно переважав своєю чисельністю. Воїни досягнули головної мети – зберегти армію УНР.

Завдяки Зимовому Походові в українській державності не було перерви між роками 1919 і 1920. Елементи державності — влада, населення, територія — всі ці 5 місяців були в руках Української Народної Республіки — в різний час, в різних місцях, але все на території України.

Сьогодні в Україні відзначають День Збройних сил - фото 2

Яке свято 6 грудня

Цей рік має ще одну особливість. Адже після переходу Православної церкви на новоюліанське літочислення День Святого Миколая маємо 6 грудня. Раніше його відзначали 19 грудня.

Зазначимо, що календарна реформа проходить добровільно, хоча на законодавчому рівні маємо затвердження нових дат свят, що залежать від церковного календаря.

15 листоп. 2023 10:36

Останнє оновлення  
29 лип. 2024 14:01
Суспільство
0

511

0
День Святого Миколая: коли відзначаємо у 2023 році та чому змінилася дата

День Миколая змінив свою дату через церковну реформу


Screenshot_2

Українці люблять традиції. З особливим трепетом чекають на різдвяні та новорічні свята. Цьогоріч Православна церква України перейшла новоюліанський календар. Нове літочислення розпочалося 1 вересня. Чимало релігійних свят змінили свої дати. День Святого Миколая у 2023 році вперше відзначатимемо 6 грудня, раніше – 19 грудня.

Свято Миколая 2023. Чому нова дата

Раніше більшість українців святкували Миколая 19 грудня. Саме на ранок цього дня діти традиційно шукали подарунки та гостинці під подушками. Проте після церковної реформи у автокефальній українській церкві (не плутати з УПЦ МП), маємо нову дату. А саме – 6 грудня, яке цьогоріч буде в середу.

Хто такий Святий Миколай

Святий Миколай – не вигаданий образ чи персонаж із притчі.

«Він був звичайною людиною, жив звичайним земним життям. Але мав істинну віру, яка принесла йому щедрі плоди чеснот. Він жив для людей, а відтак – для Бога. Основна мета його дарів – це порятунок людини. Тож приклад святого Миколая показує нам, як правдива віра нерозривно пов’язана з добрими справами», - зазначають у Православній церкві України.

Якщо вірити переказав, то Миколай народився у місті Птар римської провінції, сталося це близько 270 року (сьогодні – це території Туреччини).

Коли померли батьки Миколая, то залишили йому великий спадок, хоча самі були звичайними християнами. Миколай не залишив його собі, а роздав тим, хто дійсно потребував. Після цього прийняв рішення – посвятити своє життя Богу. За певний час Миколая обрали єпископом Мирським. Як йому вдалося отримати таку посаду? Тут також звертаємося до легенд. Розповіді говорять, що після смерті місцевого єпископа, жителі вирішили, що його місце посяде той священний, який першим переступить поріг церкви. У цей час Миколай саме прийшов, що помолитися.

Коли правив імператор Діокоектіан та його наступники, Миколай провів час у в’язниці, адже відбувалися гоніння всього християнського.

Після того, як у Римській імперії оголосили едикт про віротерпимість, він отримав свободу та доклав зусиль до поширення християнства у Лікії.

Миколай очолював Мирське єпископство до кінця життя. Помер він близько 345 року — 6 грудня (у православних церквах, які дотримуються юліанського календаря — 19 грудня). Саме в цей день християни і вшановують пам’ять святого.

День Святого Миколая: коли відзначаємо у 2023 році та чому змінилася дата

Чому Миколай приносить подарунки

Одна з легенд говорить, що поруч з будинком Миколая жив дуже бідний чоловік, який мав трьох слухняних та красивих доньок. Оскільки сім’я була в злиднях, то ніхто не хотів брати дівчат за дружин. Миколай вирішив допомогти і закинув монети через камін. Вони впали у шкарпетки, що саме там сушилися. Звідси і з’явилися перекази про подарунки від Чудотворця.

Проте постать Миколая оповита таємничістю. Дехто вважає, що він живу у Раю. Один раз на рік Святий спускається з небес, щоб відвідати діток, які гарно поводили себе протягом року. Залишає подарунки під подушкою, у взуття чи шкарпетках.

В Україні з кожним роком Святий Миколай починає займати все важливіше місце. У декого він навіть відіграє роль Санта Клауса чи Діда Мороза.

День Святого Миколая: коли відзначаємо у 2023 році та чому змінилася дата - фото 2

Що таке новий церковний календар і навіщо його запровадили

Новоюліанський календар — вдосконалена форма Юліанського календаря. Велика кількість українських парафій у діаспорі вже багато років дотримуються нового стилю. Більшість православних церков, зокрема й Вселенський патріархат, також живуть за Новоюліанським календарем.

Юліанський календар має один значний «мінус». Кожні 128 років в ньому відбувається накопичення розбіжності в 1 добу між астрономічним та календарним рівноденням.

У XX і XXI століттях розходження між реальним (астрономічним) рівноденням та датою 21 березня, на яку мало б припадати рівнодення, складає 13 днів.

Зазначається, що з часом розбіжність буде збільшуватися, а свята зсуватимуться вперед. З 2100 року буде складати 14 днів.

"Неточність старого літочислення за всі ці роки (понад два тисячоліття) призвела до того, що Різдво Христове, яке Церква вшановує 25 грудня, за старим стилем припадає на 7 січня астрономічного календаря, а з 2100 року – вже на 8-ме", – зазначають в ПЦУ.

Відтак у 1582 році систему літочислення змінили й ввели астрономічно точніший григоріанський календар. Назву таку він має, бо був запроваджений за розпорядженням Римського папи Григорія XIII.

Водночас парафії і монастирі, які бажають дотримуватися старого календаря, мають цю можливість – календарна реформа відбудеться без примусу, поступово і усвідомлено.

Це означає, що українці також можуть відзначати Миколая 19 грудня.

Новий церковний календар

День Святого Миколая: коли відзначаємо у 2023 році та чому змінилася дата - фото 3