Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
сб, 23 листопада
-0
$   41.32
  42.99

Сьогодні – День Андрія за новим календарем

30 листоп. 2023 10:17

Останнє оновлення  
29 лип. 2024 14:01
Суспільство
0

272

0
Сьогодні – День Андрія за новим календарем

Раніше Андрія святкували 13 грудня, тепер - 30 листопада


Screenshot_11

Сьогодні, 30 листопада – День Андрія за новим церковним календарем. Народно-християнське свято, вважається днем пам'яті мученицької смерті одного із дванадцяти апостолів Христових — Андрія Першозваного. Раніше його відзначали 13 грудня.

Про це повідомляє Православна церква України у своєму фейсбуці.

«Згідно з Новим Завітом, Андрій був першим із 12-ти апостолів, кого Господь Ісус Христос покликав до служіння, тому в православній традиції його називають Протоклітом – Першозваним.

Він народився між 5 і 10 роками після Різдва Христового у місті Вифсаїда в Галілеї. Його батьками були Іона та Йоанна. Андрій та його брат Симон (якого пізніше Спаситель назвав Петром) були звичайними рибалками на Тиверіадському озері, тож, коли Христос покликав братів слідувати за Собою, Він сказав, що зробить їх «ловцями людей» (Мф. 4: 19)», - розповідає українська церква.

Ким був Андрій Першозваний?

Існує літописний переказ про заснування Києва, який наводиться Нестором-літописцем у «Повісті временних літ». Згідно з Євангеліями та апокрифами, Андрій, один з дванадцяти апостолів, брат Петра, рибалив на Тіверіадському озері. Він входив до громади Іоанна Хрестителя (ймовірно при Кумранському монастирі), поки його першим не покликав Ісус Христос до числа апостолів, і тому він був іменований Первозванним. Після П’ятидесятниці, коли на апостолів зійшов Святий Дух, Андрію за жеребом випало проповідувати слово боже у східних країнах: Малій Азії, Фракії, Таврії, Іверії, Скіфії. Пізніше, за розпо­рядженням римського магістрату, його було розіп’ято на Х-подібному хресті в грецькому місті Патри. Тому Андрія Первозванного часто зображують з його атрибутом — косим хрестом (наприклад, храмова ікона в Андріївській церкві).

Трудами святого апостола Андрія виникали християнські церкви, яким він ставив єпископів і священство. Останнім містом, куди прийшов Першозванний апостол провіщати Істинного Бога, і де йому судилося прийняти мученицьку кончину, було грецьке місто Патри, що знаходиться в гирлі затоки Корінфа.

У стародавніх Патрах апостолу Андрію надав гостинність якийсь Сосій, якого він позбавив від невиліковної хвороби. Святий Андрій зцілив також і римлянина Лесвіоса – градоначальника Патр , який також страждав важкою недугою. Завдяки цьому і Лесвіос і багато інших увірували і Істинного Бога. Коли дізнався про це римський імператор, то дуже розгнівався і надіслав в Патри нового градоначальника, ідолопоклонника Егеата. Однак незабаром дружина Егеата Максимила важко захворіла. Апостол Андрій врятував цю жінку, що знаходилася при смерті. Упертий Егеат самолюбиво запропонував плату Святому Андрію. Апостол відмовився, пояснивши; “Мою плату , Егеате, мені дасть Бог…”

Сьогодні – День Андрія за новим календарем

Як загинув Андрій Першозваний?

Непохитна віра Святого зробила Егеата ще впертішими. Він прийняв жорстоке рішення піддати Святого тортурам. Однак йому не вдалося відразу втілити в життя свій мстивий задум, так як імператорським указом він був викликаний до Риму. При поверненні в Патри Егеат дізнався, що Максимила і його брат Стратоклій прийняли християнство. Егеат піддав апостола Андрія варварським тортурам. Потім він наказав розіп’яти Святого. З радістю прийняв святий Андрій Першозванний рішення правителя і з молитвою до Господа сам зійшов на місце страти. Егеат велів розіп’яти апостола на хресті на зразок букви X, щоб не вбиваючи цвяхів у його руки і ноги, не викликати швидкої смерті і продовжити страждання Святого. Перебуваючи на хресті , апостол Андрій невпинно молився, а також продовжував проповідувати городянам. Перед розлученням його душі з тілом небесне світло осяяло хрест Андрія, і в його сяйві апостол відійшов у вічне Царство Боже. Мученицька смерть апостола Андрія Першозванного послідувала близько 66 року після Різдва Христового.

Християни з любов’ю і благоговінням зняли тіло Святого з хреста для поховання, а згодом на місці тортур Святого спорудили величний храм в ім’я апостола Андрія Першозванного.

Апостол Андрій Першозваний благословив Київ

Літопис описує подорож апостола Андрія з Корсуня до Риму через Руську землю, розповідає про те, як він поставив хрест на дніпрових кручах та провістив виникнення осіянного Божою благодаттю Києва. Переказ про апостола Андрія знайшов своє широке застосування й у світській ідеології. Саме з XI століття у гострій боротьбі з Константинополем і Римом Київська Русь прагнула утвердити свою самостійність, заявити про незалежний політичний курс. Не тільки релігійне, але й політичне значення оповіді про Андрія Першозванного добре розумів Петро І, за часів якого в 1699 році була заснована найвища нагорода Російської імперії — орден Андрія Першозванного, а на кора­блях військового флоту Росії з’явився біло-блакитний Андріївський стяг. Варто відзначити, що другою особою, яка одержала орден Андрія Першозванного, був український гетьман Іван Мазепа. Політику незалежності православної церкви і держави продовжила дочка Петра І імператриця Єлизавета, на замовлення якої і збудовано в Києві церкву Андрія Першозванного.

Андріївська церква в Києві

Одна з найвідоміших церков Києва, та й, напевно, всієї України — Андріївська церква, була побудована в 1754 році за наказом імператриці Єлизавети Петрівни. Спроектував її Бартоломео Растреллі. 

Місце для церкви обрали не випадково. За легендою, саме на цій горі Андрій Першозванний під час своєї подорожі поставив хрест, ознаменувавши таким чином початок будівництва нового міста з безліччю церков. Цікаво, що перші три камені в фундамент Андріївської церкви в Києві імператриця заклала своїми руками. Освятив її Київський митрополит Рафаїл Заборовський. Церква поставили на спеціальну споруду — стилобат, щоб ґрунтові води не підмивали будівлю і воно не просідала вниз по схилу.

Після смерті Єлизавети Петрівни долею Андріївської церкви майже не цікавилися. Величну і прекрасну, Андріївську церкву закривали на ремонт через її аварійний стан. Усередині церкви птахи вили  гнізда, а в 1815 році сильна буря і зовсім зірвала в храмі купола. Їх відремонтували тільки в 1825-1828 роках. Цікавий факт — до церкви тричі била блискавка. Найсильніший удар був в 1892 році. Вона не потрапила в псаломщика, зіпсувала штукатурку з трьох вікон і позолоту, обвалилася люстра.

З 1968 року Андріївська церква була філією заповідника "Софія Київська". Пізніше, в 2008 році, її передали Української Автокефальної церкви. Почалися регулярні богослужіння.

Видатними пам’ятками церкви, крім унікального і багатого внутрішнього декору і липового позолоченого іконостасу червоного кольору, є частина мощей Андрія Першозванного і Євангеліє в дорогоцінному окладі — подарунок Імператора Олександра.

Сьогодні – День Андрія за новим календарем - фото 2

17 листоп. 2023 12:31

Останнє оновлення  
29 лип. 2024 14:01
Суспільство
1

740

1
Календар зимових українських свят 2023

Через календарну реформу у церкві маємо нові дати зимових свят


Screenshot_6

З 1 вересня Православна церква України ухвалила рішення про перехід на новоюліанське літочислення. Через це чимало свят змінили свої дати у календарі (стали на 13 днів раніше).

Відповідно, маємо новий календар зимового циклу українських свят. День Миколая відзначаємо 6 грудня, Різдво Христове – 25 грудня, Водохреща – 6 січня.

Календар зимових свят 2023

  • 21 листопада — Свято Введення
  • 24 листопада — Свято Катерини
  • 30 листопада — День Андрія Первозваного
  • 1 грудня — Наума
  • 4 грудня — Варвари
  • 5 грудня — Сави
  • 6 грудня — День Святого Миколая
  • 9 грудня — День святої Анни
  • 12 грудня — Спиридона Сонцеворота
  • 20 грудня — День святого Гната
  • 24 грудня — Святвечір
  • 25 грудня — Різдво Христове
  • 31 грудня — Меланки (Маланки), Щедрий вечір
  • 1 січня — свято Василя
  • 1 січня — Новий рік. Новорічна коляда
  • 5 січня — Голодна кутя або Другий Святвечір
  • 6 січня — Свято Водохреща (Йордан)
  • 7 січня — Івана Хрестителя

Календар зимових українських свят 2023

Зазначимо, що Православна церква України наголошувала на тому, що перехід на новоюліанський аклендар відбувається без примусу, тому парафії можуть відзначати свята і за юліанським календарем.