5 берез. 2025 14:07
261
Заклад отримує майже 23 мільйони гривень з держбюджету щорічно, а умови проживання є незадовільними.
Перевірка умов утримання дітей у Миколаївському обласному будинку дитини завершилася скандалом. Попри те, що заклад отримує майже 23 мільйони гривень з держбюджету щорічно, умови проживання вихованців виявилися критично незадовільними. У будинку дитини перебуває всього 20 дітей, однак рівень догляду за ними викликав серйозні запитання.
Офіс омбудсмана України повідомив про грубі порушення, серед яких – відсутність доступу до належної медичної допомоги та освіти, використання протермінованих ліків, а також дискримінація дітей за принципом «свій – чужий».
Членкиня моніторингової групи Офісу омбудсмана, адвокатка Інна Мірошніченко, яка брала участь у перевірці, розповіла про шокуючі деталі. За її словами, у будинку дитини працює 89 співробітників, але умови, в яких утримують дітей, жахливі.
Серед виявлених порушень:
Один із кричущих випадків – малюк, якого годують через зонд, мав руки зафіксовані пластиковими фіксаторами настільки сильно, що це залишало синці. За словами персоналу, це робили, щоб він не виривав зонд. Колеги з моніторингової групи зняли фіксатори, і дитина одразу усміхнулася, при цьому зонд залишився на місці.
Також з’ясувалося, що дітей постійно утримують у стільчиках для годування, пристебнутими та прив’язаними. Щоб вони не турбували персонал, їм постійно вмикають мультфільми. Розвитком вихованців ніхто не займається, діти фактично перебувають у стані соціальної ізоляції.
Хоча у закладі діє кабінет фізіотерапії та реабілітації, його послугами діти не користуються. За останні шість місяців немає жодного запису про проходження процедур вихованцями будинку дитини – їх відвідують лише приватні пацієнти з батьками.
Ще одне серйозне порушення – укриття. Офіційно його немає, але в підвалі облаштували сховище. Водночас під час повітряних тривог дітей туди не спускають.
До того ж, у закладі виявили антисанітарію: всюди таргани, пліснява, а замість індивідуальної білизни використовується спільна. При цьому склади будинку дитини забиті гуманітарною допомогою. Моніторингова група також знайшла алкоголь у шафах співробітників.
З’ясувалося, що догляд за вісьмома дітьми, серед яких п’ятеро немовлят і троє, які потребують паліативної допомоги, здійснювали лише двоє працівників. Хоча за списками персоналу у день перевірки мало бути 89 осіб.
Після виявлення цих фактів було викликано поліцію. Наразі відкрито кримінальне провадження за фактом катування дітей у закладі.
Реакція влади
Мер Миколаєва Олександр Сєнкевич відреагував на ситуацію, зазначивши, що заклад підпорядковується обласній раді, а не місту. Він наголосив, що міська влада не має повноважень щодо управління будинком дитини та кадрових рішень у ньому.
«Будь ласка, розділяйте, де міська влада, а де обласна. Я вже бачу, що омбудсмен звернув увагу на цей випадок і впевнений, що обласна рада вже займається цим питанням і виправить усі помилки», – заявив Сєнкевич.
Він також підкреслив, що діти не можуть перебувати в подібних умовах, і відповідальні особи мають понести покарання.