28 січ. 2025 12:16
Китайський додаток DeepSeek із вбудованим штучним інтелектом перевершив популярний застосунок ChatGPT. Сьогодні він має першу позицію у App Store серед безкоштовних сервісів.
Про це повідомляє BBC.
На думку експертів, це стало викликом для Сполучених Штатів Америки, які є беззаперечним лідером у галузі ШІ.
DeepSeek працює на основі моделі DeepSeek-V3, має відкритий вихідний код. Фахівці кажуть, розробка цієї моделі обійшлася менш ніж $6 мільйонів — конкуренти витрачають значно більші суми. Остаточного підтвердження інформації немає.
Застосунок з’явився в час, коли Вашингтон обмежує продаж Пекіну передових чипів, які забезпечують штучний інтелект. Китайські винахідники ділилися напрацюваннями та експериментами між собою для того, щоб змогти продовжити роботу без імпортних компонентів.
Їм вдалося створити моделі ШІ, яким потрібно набагато менше обчислювальної потужності, ніж раніше. Відповідно, вони набагато дешевші — це може докорінно змінити галузь.
На початку січня DeepSeek похвалилася продуктивністю на рівні з продуктами OpenAI, коли застосунок використовують для розв’язування математичних задач, написання коду тощо.
Популярність розробки вже вплинула на ринки: вартість акцій ASML, голландського виробника мікросхем, впала більш як на 10%, водночас акції Siemens Energy, виробника обладнання, пов’язаного з ШІ, впали на 21%.
Також на 16% — до $118,26 — впали акції компанії Nvidia. Ще в червні минулого року вона була найдорожчою компанією в світі.
Сінгапурський радник з питань технологічного капіталу Вей-Серн Лінг сказав BBC, що це «потенційно може підірвати інвестиційну привабливість всього ланцюжка поставок ШІ».
Натомість банківський гігант з Волл-стріт Citi заявив, що хоча DeepSeek кидає виклик домінантним позиціям американських компаній, проблеми, з якими стикаються фірми КНР, перешкоджають їхньому розвитку.
Свою думку щодо
цього висловив керівник Центру протидії дезінформації при РНБО
України Андрій Коваленко в Telegram. «DeepSeek — це чудовий інструмент для збору
розвідданих», — написав він. «Будь-який штучний інтелект вивчає вас і збирає всю
інформацію про ваші переживання, інтереси, сім’ю, фінанси та практично все
інше. Люди добровільно залишають питання й підтримують відповіді, тоді
як ШІ зберігає цю інформацію. Потім можна отримувати моделі поведінки
цілих суспільств і далі продумувати інструменти впливу. Справжнє питання в
тому, хто володіє цим ШІ і яка його кінцева мета», — резюмував він.Застосунок для збору даних?