19 лют. 2024 12:51
447
Що символізує герб України?
19 лютого – День державного герба України. Це офіційний символ нашої держави, що має вигляд золотого тризуба на щиті синього кольору. Як Малий герб України тризуб затвердили у 1992 році постановою Верховної Ради, а через чотири роки його статус закріпили у Конституції. Над розробкою проєкту герба працювали геральдисти Андрій Гречило, Олексій Кохан та Іван Турецький.
Символ створили із використанням графічних традицій періоду правління Великого князя Володимира. І зробили це не випадково, адже «саме за князя Володимира всі етнічні українські землі були об’єднані в одній державі.
Наразі не існує єдиної думки, яка пояснювала б значення одного із символів України.
Припускають, що старовинний знак символізує триєдність і тривимірність світу. Якщо вірити у так зване християнське тлумачення, то мова йде про єдність Бога-Отця, Бога-Сина, Бога-Духа Святого.
Тризуб також міг мати військове чи світське походження. У таких випадках його трактують як зображення сокола, що летить донизу. Також тризуб може бути схематично схожим на лік зі стрілою, сокиру, якір, корону або навіть верхівку скіпетра.
Після того, як тризуб став символом УНР, з’явилася ще одна теорія, яка говорить, що у знакові зашифроване слово «воля».
Дехто бачить «заховані» перші літери імен Володимир, Ольга та Ярослав.
Всі ці версії мають своє підґрунтя, адже подібні знаки траплялися чи не у всіх древніх культурах: Греції, Єгипту, Скандинавії, Індії, Месопотамії.
За однією із версій, тризуб походить від сарматів. Він був своєрідним логотипом кочового клану. Сaмі сaрмaти могли зaпозичaти неодмінний aтрибут, що сподобaвся їм, у грецького богa морів Посейдонa в Боспорському цaрстві, що розтaшовувaлося в рaйоні Керчі (тут, до речі, були знaйдені нaйдaвніші зобрaження тризубa).
Може, від сaрмaтів тaмгa у вигляді тризубa перейшлa до князівської динaстії нaщaдків Кия. Щоб продемонструвaти свою легітимність, Рюриковичі, що змінили їх нa київському престолі, почaли використовувaти його як символ влaсності, a пізніше і князівської влaди.
Разом з тим, деякі геральдисти вважають, що тризуб не обов’язково має щось означати.
Дискусії щодо потрібності/непотрібно Великого державного герба точаться в Україні десятиліттями. Проводилися конкурси створення його ескізу, однак до фіналу справа так і не дійшла.
Під час одного з обговорень голова Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович, заявив: «Переважна більшість громадян, що взяли участь в обговоренні, яким має бути великий державний герб України, або пропонують взагалі нічого не міняти, або визнати малий державний герб великим». За словами експерта, великі державні герби є логічними для країн, що були імперіями. Або для держав, котрі мають у своєму складі кілька територій зі своєю історію, геральдикою. Саме тоді потрібно консолідувати всі символи у загальний великий герб. «Для України це не потрібно. Український тризуб — герб Княжої держави — сприймається і в Донецьку, і у Львові, і в Севастополі, і в Києві. Всі його розуміють, відчувають. Він стародавній, і тому немає жодної потреби в розробці нового. Уже багато разів до цього питання поверталися, але нам здається, що є більш нагальні питання, якими можна зараз займатися».
28 червня 2021 року Володимир Зеленський під час урочистого засідання Верховної Ради з нагоди Дня Конституції України вніс на розгляд парламенту як невідкладний проєкт закону про великий державний герб України.
24 серпня Верховна Рада під час позачергового засідання підтримала проєкт закону, але тільки у першому читанні. Ескіз Великого герба знову викликав багато суперечок.
Згідно із законопроєктом, головним елементом залишався знак Володимира Великого (тобто малий державний герб) золотого кольору на синьому щиті. Над щитом – зображення великокняжого вінця (корони) Ярослава Мудрого та пурпурово-золотого намету у вигляді рослинного орнаменту.
Щит з малим гербом тримають: з лівого боку – лев (герб Галицько-Волинського князівства), з правого – воїн-козак із рушницею (герб Війська Запорізького). Під щитом намальована стрічка із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів, під стрічкою – два золоті колоски пшениці, переплетені кетягом калини пурпурового кольору зі стилізованим листям пурпурово-золотого кольору.
Зображення лева та воїна-козака виконані золотим кольором з елементами пурпурового.
Після цього серед фахівців та громадськості сформувалися головні тези, чому Україні не потрібен Великий герб.