13 трав. 2025 15:40
Верховна Рада ухвалила зміни до Бюджетного кодексу для впровадження угоди про корисні копалини між Україною та США. Законопроєкт №13256 було підтримано за основу в першому читанні 286 голосами народних депутатів, при цьому термін подання правок був скорочений.
Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк. Лише кілька годин до голосування парламентський бюджетний комітет рекомендував ухвалити ці зміни. За словами голови комітету Роксолани Підласої, це необхідно для реалізації положень угоди, що стосується наповнення американсько-українського Інвестиційного фонду відбудови.
Підласа пояснила, що внесок України в фонд становитиме 50% від коштів, отриманих після набуття чинності угодою. Це включає:
Всі ці кошти будуть зараховуватись у спеціальний фонд державного бюджету та після погодження з головним розпорядником (ймовірно, Мінекономіки) спрямовуватимуться до фонду відбудови.
За її словами, якби угоду підписали в 2019 році, вклад України в фонд за п'ять років становив би близько 3 млрд гривень.
12 травня президент Володимир Зеленський підписав закон про ратифікацію угоди щодо корисних копалин між США та Україною.
Деталі угоди: Міністр економіки України Юлія Свириденко та міністр фінансів США Скотт Бессент підписали угоду 30 квітня, яка передбачає створення Інвестиційного фонду відбудови між двома країнами. Угода, відома як «мінеральна угода», регулює видобуток корисних копалин на території України.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що угода грунтується на п'яти ключових принципах: фонд створюється на засадах 50/50, з рівними правами для обох сторін; Україна зберігає повний контроль над своїми надрами та природними ресурсами; угода передбачає нові інвестиції без додаткових боргових зобов'язань; фонд фінансуватиме проєкти на умовах «бери або плати»; угода не заважатиме інтеграції України до ЄС.
Читайте більше: Україна і США підписали угоду про копалини. Про що вона?