Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
пн, 16 вересня
+21
$   41.36
  46.01

4 груд. 2023 16:55

Останнє оновлення  
29 лип. 2024 14:01
Здоров'я
0

184

0

Предіабет — що це та як розпізнати загрозливий стан?

Предіабет — що це та як розпізнати загрозливий стан?

Норма цукру в крові з вени становить до 6,0 ммоль/л включно.


Screenshot_25

Цукровий діабет — це одна з наймасштабніших проблем охорони здоров’я на зараз. За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ), кількість хворих на недугу зросла вдвічі за останні 40 років.

Як його вчасно розпізнати та що робити, щоб хвороба не розвинулась далі, - читайте матеріал від платформи доказової інформації про здоров'я під час війни «Бережи себе».

Що таке предіабет?

Предіабет — це стан, коли людина має підвищений рівень цукру в крові, але нижчий за рекомендований поріг для діагностики цукрового діабету (ЦД).

Термін «предіабет» не є повноцінним діагнозом і використовується замість медичних термінів «порушення глікемії натщесерце» та «порушення толерантності до вуглеводів».

Норма цукру в крові з вени становить до 6,0 ммоль/л включно.

Якщо цей показник коливається від 6,1 до 7 ммоль/л — лікар/ка можуть діагностувати порушення глікемії натщесерце.

У випадку, якщо показник знаходиться в межах від 7,8 до 11,1 ммоль/л при вимірюванні цукру після їжі або проведенні глюкозотолерантного тесту — це свідчить про порушення толерантності до вуглеводів.

Згідно з актуальними рекомендаціями Американської діабетичної асоціації (визнані на міжнародному рівні) предіабет діагностується вже коли цукор натщесерце становить від 5,6 ммоль/л. Проте важливо пам’ятати — хвороба або стан не діагностуються лише за одним показником.

Чому виникає предіабет?

На рівень цукру в крові впливають такі фактори:

  • спосіб життя, зокрема незбалансоване харчування, низька фізична активність, дефіцит сну;
  • спадковість (наявність діабету в близьких родичів);
  • супутні захворювання (ендокринні, серцево-судинні та інші);
  • приймання деяких медикаментів;
  • стрес.

Ознаки, на які слід звернути увагу:

  • відчуваєте голод і спрагу більше ніж зазвичай;
  • частіше ходите в туалет;
  • маєте надмірну вагу та ожиріння;
  • відчуваєте, що стали менш продуктивними;
  • рани загоюються повільніше.

Досить часто симптоми предіабету є не досить вираженими. І підвищений рівень цукру в крові є випадковою знахідкою при щорічному чекапі або ж при обстеженні супутнього захворювання. Саме тому планові обстеження — правильний і необхідний крок, щоб не проґавити захворювання.

То як можна підтримати здоров’я та уникнути розвитку предіабету в більш загрозливий стан?

Перший та найдієвіший крок до одужання, як і у випадку з діабетом — це зміна способу життя:

  • збалансоване  харчування
  • щоденна фізична активність
  • здоровий сон не менше, ніж 7 годин на добу
  • відмова від куріння та вживання алкоголю

Найчастіше корекції способу життя вистачає, проте іноді лікар/ка може призначити додаткові препарати, з огляду на аналізи. Щоб визначити, чи маєте ви предіабетичний стан, рекомендуємо пройти тестування за Фінською шкалою оцінки ризику діабету 2 типу.

14 листоп. 2023 17:01

Останнє оновлення  
29 лип. 2024 14:01
Здоров'я
0

263

0
Понад пів мільйона українців отримали діагноз «цукровий діабет» у 2023 році

За програмою «Доступні ліки», яка діє в Україні, можна отримати 72 препарати інсуліну.


Screenshot_11

В Україні за 2023 рік 531 200 людей отримали діагноз «цукровий діабет»: держава вдосконалює механізми виявлення та підтримки людей, які живуть із хворобою.

Про це інформує пресслужба Міністерства охорони здоров'я. 

«14 листопада – Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом, і увага світу прикута до проблем діагностики, профілактики та лікування цієї хвороби. Цього року 531 200 людей в Україні отримали діагноз «цукровий діабет», минулого року – 489 934», - йдеться у повідомленні. 

Вказано, що за програмою «Доступні ліки», яка діє в Україні, можна отримати 72 препарати інсуліну. З початку 2023 року Національна служба здоров’я України виплатила понад 1,5 мільярда гривень аптекам за інсуліни, відпущені за програмою реімбурсації. Всього за рік було виписано 1 111 575 рецептів на інсуліни, а погашено – 1 057 848. 

«Крім того, з жовтня цього року пацієнти з цукровим діабетом І типу почали отримувати тест-смужки для глюкометрів  за програмою реімбурсації. Їх можна отримати безоплатно або з невеликою доплатою. Це залежить від того, який бренд обере пацієнт відповідно до свого глюкометра. На сьогодні на них було виписано вже більше як 3300 рецептів. Перелік реімбурсації включає 23 найменування брендів тест-смужок», - розповіли в МОЗ.