30 верес. 2024 15:01
241
1 жовтня - Покрови за новим календарем, День захисників і захисниць.
День захисників і захисниць в Україні відзначають 1 жовтня. Свято запровадили у 2014 році, щоб вшанувати мужність та героїзм захисників і захисниць незалежності та територіальної цілісності України. Підтримувати українські традиції і звитягу народу, сприяти зміцненню патріотичного духу суспільства. Оскільки Православна церква перейшла на новоюліанський календар, то свято, яке раніше було 14 жовтня, змістилося на 1 жовтня.
У 1999 році свято Покрови відзначалося як День українського козацтва.
Вважають, що Божа Матір – захисниця від ворогів. Присвята Богородиця була у пошані козаків, а Покрову на Січі вважали одним із найвеличніших днів, тому й іменували її Козацькою Покровою.
«Українська армія береже імена героїв минулих епох – від воїнів-русичів і козаків до січових стрільців, вояків армії УНР, УПА та воїнів армій антигітлерівської коаліції під час Другої світової війни. Тяглість поколінь знайшла відображення і в елементах одностроїв – головний убір «мазепинка», нарукавний тризуб. Гасло «Слава Україні! – Героям слава!» стало офіційним вітанням українського війська», - зазначає Інститут національної пам’яті.
Про ідею заступництва Божої Матері говорили багато століть тому, її коріння сягає часів Київської Русі та впровадження християнства. Князь Ярослав Мудрий збудував у столиці церкву на Золотих Воротах – як подяку Богові та Пресвятій Богородиці.
Назви населених пунктів «Покровське», «Покровка» і «Новопокровка» також пов’язані з цим святом.
Відродження традицій військово-козацької спільноти відбулося у часи Української революції 1917–1921 років. За їх принципом розбудовували збройні сили УНР та ЗУНР. Мова йшла про назви військових формацій. Перший такий підрозділ – Український козацький полк імені Богдана Хмельницького, який створили у травні 1917 року. З часом виникли й інші формування, зокрема – Максима Залізняка, Івана Мазепи, Петра Дорошенка, Костя Гордієнка.
Козацький «відбиток» можна помістити у таких назвах: Січові стрільці, Запорізька група, Сердюцька дивізія, Запорізька Січ, гайдамацькі полки та вільне козацтво.
Військова символіка і термінологія також перейняли козацькі військові традиції. Часто бійці за зразком козаків голили голови, залишаючи лише оселедець.
Ікона «Козацька Покрова». Під омофором Богородиці зображені українські ієрархи, гетьмани і козаки. Головну січову церкву завжди назвали на честь Покрови. Її ікона стояла у кожному козацькому курені. Перед кожним походом навколішки ставали на молитву до Пресвятої Богородиці – «Під Твою милість прибігаємо».
Щорічне обрання кошового отамана відбувалося саме на свято Покрови Пресвятої Богородиці.
Історична подія, що стала основою для цього вшанування, сталася приблизно 930-го року в Константинополі. Як свідчить Передання, під час чергової облоги візантійської столиці чужинцями, жителі міста зібралися у Влахернському храмі і ревно молилися про захист та спасіння. Влахерни – це місцевість у північно-західній частині Константинополя. Влахерни були відомі величною церквою, присвяченою Богородиці, та побудованою імператором Левом І Великим, де були покладені в 474 році чесні ризи Божої Матері, перенесені зі Святої Землі.
Про це розповідають у ПЦУ.
Тоді й сталося особливе явлення Богородиці: під час богослужіння і посиленої молитви від вівтарної частини храму на висоті, ніби стоячи на хмарі, явилася Божа Матір у величі Своєї слави, в оточенні ангелів та багатьох святих. Знявши з голови омофор, тобто верхній покров, Вона простягла його над народом. За цим видінням і знаком зрозуміли люди, що Пречиста Діва захистить Царгород. І справді, невдовзі сталося чудо: буря на морі розкидала і знищила багато кораблів чужинців, тож вороги були вимушені зняти облогу міста і забратися геть.
1 жовтня о 9 годині ранку в Україні оголошується загальнонаціональна хвилина мовчання.