27 квіт. 2025 18:01
Щонайменше семеро громадян Росії, які перебувають під санкціями Європейського Союзу, США чи України через повномасштабну війну проти України, змогли отримати громадянство Мальти через так звану «золоту візову програму». Завдяки цьому вони частково обійшли заборону на в'їзд до країн ЄС.
Про це пише Financial Times із посиланням на витік документів та офіційні дані.
За даними розслідування, власники цих паспортів входять до більшої групи із 16 осіб, які успішно придбали громадянство Мальти. Деякі з них потрапили під санкції вже після отримання паспортів або були засуджені за злочини. Відомо, що хоча б один із паспортів був пізніше анульований.
Серед нових громадян Мальти виявився російський бізнесмен Альберт Авдолян, який потрапив під санкції ЄС через агресію проти України. Придбаний ним паспорт дає змогу частково обійти обмеження на пересування територією Євросоюзу.
Financial Times також підрахувала, що серед нових власників мальтійських паспортів були троє осіб, санкціонованих урядом США через війну в Україні, а також троє фігурантів санкційних списків України.
Зокрема, у списку є Євгенія Бернова, яку американська влада звинувачує в незаконному придбанні обладнання подвійного призначення, що могло бути використане у військових цілях росії. Вона заявила, що її громадянство Мальти було отримане «після всебічної перевірки» та що вона має «справжні зв'язки» з країною.
Що відомо про «золоті паспорти» Мальти
Мальта залишається останньою країною Європейського Союзу, яка офіційно пропонує громадянство в обмін на інвестиції. Це викликає різке невдоволення Європейської комісії, яка подала позов до Суду ЄС, намагаючись змусити країну згорнути програму. На думку Єврокомісії, така практика «підриває суть і цілісність громадянства ЄС». Очікується, що рішення суду буде оголошено у вівторок, 29 квітня.
Ека Ростомашвілі з Transparency International зауважила, що існує помітна тенденція: потенційні покупці часто подають заявки на отримання громадянства незадовго до введення санкцій проти них або перед початком кримінальних справ.
Мальтійський паспорт надає його власникам право проживати у будь-якій країні Євросоюзу, відкривати банківські рахунки, вести бізнес у межах блоку та безвізово подорожувати до численних держав.
Щоб отримати громадянство, заявникам потрібно зробити одноразову інвестицію щонайменше у 600 тисяч євро, придбати або орендувати нерухомість, внести 10 тисяч євро на благодійність і прожити в країні три роки. Для тих, хто інвестує 750 тисяч євро, цей термін скорочується до одного року.
Читайте також: Зеленський запровадив санкції проти Джигурди, Шамана та низки російських компаній