Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
вт, 29 квітня
+18
$   41.74
  47.39

Переговори щодо ВВП-варрантів не вдалися: Україна може зіткнутися з дефолтом, – міністерство фінансів

24 квіт. 2025 16:46

Економіка
0

210

0
Переговори щодо ВВП-варрантів не вдалися: Україна може зіткнутися з дефолтом, – міністерство фінансів

Зараз Київ стикається з вибором — чи оголошувати дефолт на суму $600 мільйонів, яку необхідно виплатити в кінці травня.


Україна не змогла досягти угоди з інвесторами щодо перегляду умов виплат за ВВП-варрантами на суму $2,6 мільярда. Це ставить під загрозу можливість Києва здійснити виплату майже $600 мільйонів в кінці травня як компенсацію за економічне зростання у 2023 році.

Про це повідомило Міністерство фінансів України.

Відомство заявило, що «розгляне всі можливі варіанти» і продовжить переговори після їхнього невдалого початку у Вашингтоні цього тижня. Міжнародний валютний фонд попередив, що не вирішення питання з варрантами може поставити під загрозу стабільність поточної програми допомоги Україні на суму $15,5 мільярда, а також проведену минулого року реструктуризацію понад $20 мільярдів боргу.

Минулого року, під час реструктуризації боргу, ВВП-варранти були виключені через їхню складність, але Україна зобов’язалась домовитися з інвесторами, щоб уникнути виплат у майбутньому.

Виплати за варрантами залежать від річного зростання економіки України, яке може значно прискоритися у разі завершення війни.

Зараз Київ стикається з вибором — чи оголошувати дефолт на суму $600 мільйонів, яку необхідно виплатити в кінці травня. Якщо вчасно не буде досягнута угода про реструктуризацію, Україна може не виконати це зобов'язання.

ВВП-варранти були випущені ще в 2015 році, під час попередньої реструктуризації українського боргу, з метою заохочення кредиторів підтримати країну. Інвесторам пообіцяли частину прибутків у разі економічного зростання.

Однак після початку повномасштабної війни варранти стали суперечливими, оскільки Україна та її міжнародні партнери не хочуть, щоб кошти на відновлення країни йшли до приватних інвесторів. Варранти передбачають виплати, якщо річне зростання ВВП перевищить 3%. Україна вважає ці умови застарілими через величезні руйнування, спричинені війною.

«Варранти ВВП були створені для світу, який більше не існує. Мінімальне економічне зростання України у 2023 році не є ознакою процвітання, а скоріше крихким відскоком після падіння на 30%, викликаного вторгненням Росії», — зазначив міністр фінансів України Сергій Марченко.