8 верес. 2023 10:00
107
У нинішньому вигляді гібридні нирки непридатні для трансплантації.
Науковці вперше виростили всередині свиней нирки, які містять переважно людські клітини.
Про це пише The Guardian.
Ці органи не є повністю людськими, оскільки судинна система і нерви створені зі свинячих клітин.
Попередні спроби виростити гібридні органи людини та свині провалилися, оскільки клітини свині розвиваються швидше за людські. Під час нового експерименту вчені створили нішу всередині ембріона і заповнили її людськими стовбуровими клітинами, які були інтегровані в ембріон свині.
Після культивування в лабораторії гібридні ембріони пересадили 13 сурогатним свиноматкам. Через 25—28 днів вагітність припинили, а ембріони вилучили й дослідили. Вони мали 50—60% клітин людини. У головному та спинному мозку теж виявили людські нервові клітини.
У нинішньому вигляді гібридні нирки непридатні для трансплантації. Однак це вагомий крок до вирощування людського органу за допомогою сучасних методів генної інженерії.
11 січ. 2022 10:34
126
У США медики вперше здійснили успішну трансплантацію людині серця генетично модифікованої свині. Пересадку серця провели 7 січня 57-річному Девіду Беннету в медичному центрі університету Меріленда, пише Радіо Свобода.
Беннет погодився на експериментальну процедуру після того, як усі інші способи лікування виявилися неефективними і він не міг отримати донорське серце через надто поганий стан здоров’я.
«Вибір був простий: померти чи зробити цю трансплантацію, – сказав Девід Беннет перед операцією. – Я хочу жити. Я знаю, це стрибок у невідоме. Але це мій єдиний вибір».
Лікарі поки що не беруться робити прогнози, але фахівці говорять про те, що ця процедура може стати переломною подією.
Серце належало свині, яка була генетично змінена, щоб усунути ген, який виробляє певний цукор, який може викликати сильну імунну відповідь і відторгнення органів.
Лікарі також давали пацієнтові ліки разом зі звичайними препаратами проти відторгнення, щоб придушити імунну систему і запобігти відторгненню органу.
Минулого року понад 41 тисяча американців отримали донорський орган. Майже чотирьом тисячам американців провели трансплантацію серця. Але потенційний попит на донорські органи набагато вищий. В останнє десятиліття активно ведуться експерименти зі свинями, в ході яких за допомогою генної інженерії вчені намагаються вивести тварин, органи яких не відторгатимуться організмом людини.
Поки що незрозуміло, наскільки успішними будуть ці експерименти, оскільки проблема відторгнення органів існує у багатьох випадках пересадки органів від людини людині.
Нагадаємо, президент Володимир Зеленський підписав закон «Про внесення змін до деяких законів України, що регулюють питання трансплантації анатомічних матеріалів людині» № 1967-ІХ, який Верховна Рада ухвалила 16 грудня 2021 року.