16 жовт. 2024 15:15
1109
Запровадження національної валюти в Україні – гривні, пройшло не одну політичну кризу. Та все ж, гривня вистояла у скрутні часи тоді, і зараз, попри повномасштабне вторгнення росії в Україну, українські гроші намагаються залишитися на плаву.
Найбільшу інфляцію, а точніше гіперінфляцію, Україна пережила у 1993 році. Тогочасна економіка впала на понад 14%, а ціни зросли на 10155%. Причиною називали повну відсутність реформ в країні. Щоб осягнути потужність інфляції наведемо ціни на продукти. Так, у січні 1993-го один буханець хліба коштував близько 33 купоно-карбованців, а в кінці року подорожчав до 2000 карбованців. За кілограм свинини на початку року віддавали 825 карбованців, а наприкінці - 53 911 карбованців. Десяток яєць можна було купити за 344 карбованці, тоді як вже в грудні 1993 року за один лоток віддавали 33 тисячі карбованців.
На щастя, реформи таки прийшли в економіку України, і вже в 1996 році відбувся офіційний перехід на національну валюту. Тоді 100 тисяч карбованців міняли аж на 1 гривню! Гривня зіграла ключову роль у становленні української економіки і держави в цілому.
Більше цікавих та неймовірних фактів про історію гривні пропонуємо дізнатися вам сьогодні.
Якщо ви думаєте, що найпершими монетами в Україні були гривні, то це далеко не так. Першими, відкарбованими на землях України монетами, були емісії грецьких колоній, що проживали на узбережжі Чорного моря (Херсонес, Тіра, Ольвія та інші). Їх випускали впродовж 6 ст. до нашої ери до 4 століття нашої ери. Також, на українських територіях були в обігу монети з Греції, островів Малої Азії та Егейського моря і монети стародавнього Риму – римські денарії. Пізніше, у 6-7 ст. в Україну прийшли візантійські монети. Про гривню вперше заговорили приблизно у 8 ст.
Що ж таке гривня? Назву українські гроші взяли від золотої чи срібної прикраси у вигляді заокругленого обруча, який носили на шиї. Прикраса мала назву – гривна.
Перші згадування гривні, позначені 8-9 століттям. Тоді при сплаті данини гривню використовували як міру ваги та лічби. До 18 століття гривня використовувалась виключно як вагова монета – «гривенка».
Весною 1918 року Українська Центральна Рада прийняла Закон «Про грошову одиницю, биття монети та друк державних кредитових білетів». Саме завдяки цьому документу, в Україні почали друкувати гривневі банкноти. Під час гетьманату на чолі з Павлом Скоропадським та під час правління Директорії в Україні друкували гривню, та після поразки Директорії, гривню виключили з обігу.
Офіційне запровадження гривні в Україні відбулось у 1996 році. В серпні, тогочасний президент України Леонід Кучма, підписав Указ «Про грошову реформу в Україні» і з того періоду, гривня залишилася в Україні та стала повноцінною національною валютою. Тоді Національний банк України ввів банкноти номіналом 1, 2, 5, 10, 20, 50 і 100 гривень.
Цікаво, що для грошей України підшукували й автентичну назву розмінної монети. Серед пропозицій були: шаг, сотий, різана. Та все ж вирішили залишити звичну в народі – копійку.
Перші гривні у вигляді паперової банкноти друкували у Канаді та Великобританії за дизайном художників Василя Лопати і Бориса Максимова, бо в Україні не було відповідного обладнання та можливості захистити власну валюту від підробок.
Першу одногривневу монету викарбували у 1992 році, та в обіг вона вийшла тільки весною 1997 року.
Процес виготовлення грошей досить складний та відповідальний. Він виконується за допомогою спеціалістів з різних сфер. Сьогодні гривні друкують виключно в Україні власними силами без залучення зарубіжних фабрик. Сировиною для банкнотного паперу є бавовна. Це дозволяє грошам мати більш еластичні властивості, ніж якби їх друкували на папері виготовленому з деревини. До речі, є досить цікавий факт про найбільшу купюру гривні. Банкнота номіналом 1 тисяча гривень, містить не тільки бавовну в папері, а й трохи льону. Так виробники змогли добитися більш міцної структури паперу.
Для того, щоб українські гривні було складніше підробити, виробники закладають захисні елементи ще на етапі виготовлення паперу для грошей. Сам банкнотний папір виготовляють в Житомирській області, а зображення додають на фабриці Банкнотно-монетного двору Національного банку України.
Слід нагадати, що в Україні існує день гривні. 2 вересня вважається Днем народження української гривні. В 2024 році гривня України відзначила свій 28-й день народження.
Нагадаємо, Національний банк України ініціює зміну назви розмінних монет з «копійка» на «шаг». Такі зміни пояснюють дерусифікацією, відновленням історичної справедливості та відродженням національних традицій у грошовому обігу.