2 квіт. 2025 16:39
156
Підозри були висунуті колишньому керівникові одного з департаментів Міністерства оборони, власниці постачальницьких компаній, двом керівникам цих компаній та одному підприємцю.
Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) спільно зі Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою (САП) оголосило підозри п’яти особам у справі щодо закупівлі продуктів харчування для Збройних Сил України у 2022-2023 роках за завищеними цінами.
Як повідомляє НАБУ, підозри були висунуті колишньому керівникові одного з департаментів Міністерства оборони, власниці постачальницьких компаній, двом керівникам цих компаній та одному підприємцю. Вони обвинувачуються у розтраті, замаху на розтрату та легалізації доходів, здобутих злочинним шляхом.
Закупівлі продуктів харчування проводились через комплекти, що включали 409 позицій, з яких лише 10% складали основні продукти (овочі, м’ясо, крупи та вода). Інші позиції, такі як спеції, желатин та ягоди, майже не замовлялись, але завищення цін на основні продукти дозволяло маніпулювати ціною комплектів. Наприклад, картопля, яку постачали в великих обсягах, продавалась втричі дорожче за реальну вартість, а інші товари залишались дешевшими. Це ускладнювало виявлення махінацій, пояснили правоохоронці.
За результатами розслідування з’ясувалося, що дві компанії, що належали одній власниці, незаконно отримали понад 733 мільйони гривень у другій половині 2022 року. Частина цих коштів була переведена на рахунки пов’язаних фірм, і, ймовірно, використана для купівлі нерухомості в Хорватії та інших активів.
Один із посадовців
Міноборони, який підписував контракти, не помічав аномально високих цін. Після
того як розслідування привернуло увагу ЗМІ, зокрема через скандал з «яйцями по
17 грн за штуку», учасники схеми були змушені знизити ціни на 11 основних
продуктів. Це дозволило уникнути розкрадання ще 788 мільйонів гривень.
У відповідь на ці інциденти Міністерство оборони змінило процедуру закупівлі продуктів харчування і започаткувало пілотні проєкти для більш прозорих процедур.
Справа з необґрунтованим завищенням цін на харчі для Збройних Сил України почалася після публікації матеріалу в журналі ZN.UA від 21 січня 2023 року. У статті журналісти заявили, що ціни на найпоширеніші продукти, закуплені Міністерством оборони, були в 2-3 рази вищими за ринкові ціни в Києві.
Видання надало копію угоди Міноборони на організацію харчування для військових частин, розташованих у Полтавській, Сумській, Київській, Житомирській, Чернігівській та Черкаській областях. Вартість угоди становила 13,16 мільярда гривень.
Журналісти звернули увагу на кілька невідповідностей. Наприклад, Міноборони закупило яйця по 17 гривень за штуку, тоді як середня роздрібна ціна в київських магазинах становила 7 гривень. Також картопля була закуплена за ціною 22 гривні за кілограм, хоча в магазинах Києва вона коштувала 8-9 гривень.
Ця публікація викликала значний резонанс. Керівництво Міністерства оборони було викликане на засідання Комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки. Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк у телемарафоні заявив, що питання завищення цін обговорюється «на різних рівнях».
У відповідь Міноборони назвало інформацію про завищення цін маніпулятивною. Проте 21 січня тодішній міністр оборони Олексій Резніков звернувся до голови Комітету Верховної Ради Олександра Завітневича з проханням провести засідання для заслуховування інформації про закупівлю харчових послуг для ЗСУ на 2023 рік за участю представників НАБУ, ДБР та СБУ.
Незважаючи на заперечення Міноборони, НАБУ і САП вже розслідували можливі зловживання під час закупівель. Розслідування почалося ще до публікації в ЗМІ і стосувалося закупівель на понад 13 мільярдів гривень.
Читайте також: Нова система постачання для ЗСУ – закупівлі та логістика більше не залежать одне від одного