Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
пт, 09 травня
+10
$   41.55
  46.75

На Землю може впасти радянський апарат «Космос-482»: що про це відомо

9 трав. 2025 12:13

Технології та наука
0

95

0
На Землю може впасти радянський апарат «Космос-482»: що про це відомо

Поки невідомо, куди саме впаде уламок.


У найближчі дні на Землю може впасти уламок радянського космічного апарата, який був запущений ще у 1972 році. Йдеться про посадковий модуль міжпланетної станції «Космос-482», що мав летіти до Венери, але внаслідок аварії залишився на орбіті Землі.

Про це пише ВВС.

Після невдалого запуску апарат не зміг подолати земне тяжіння та залишився в навколоземному просторі. Згодом він розпався на чотири частини, і одна з них, за оцінками NASA, може увійти в атмосферу нашої планети приблизно 10 травня. І хоча значна частина уламка, ймовірно, згорить під час падіння, деякі фрагменти можуть досягти поверхні.

Фахівці поки не можуть точно визначити, де саме впаде уламок. Проте, враховуючи, що 70% планети покрито водою, ймовірність завдання шкоди людям або інфраструктурі вкрай низька.

«Шанс потрапити під цей об’єкт набагато менший, ніж виграти в лотерею», — запевняє Стейн Лемменс, аналітик Європейського космічного агентства.

Посадковий модуль має сферичну форму, діаметром близько одного метра і вагою майже 500 кілограмів. Його конструкція розрахована на екстремальні умови атмосфери Венери — апарат оснащений потужним тепловим щитом і надміцним корпусом, що робить його стійким до високих температур і тиску. Саме тому є висока ймовірність, що він не повністю згорить у атмосфері Землі.

Система парашутів, яка мала забезпечити м’яке приземлення апарата на Венері, вже давно зруйнована через півстоліття в космосі. Це означає, що падіння відбудеться неконтрольовано.

Незважаючи на невизначеність з місцем падіння, експерти кажуть, що небезпека для людей залишається мінімальною. Модуль може впасти у діапазоні від 51,7° північної до 51,7 південної широти, тобто охоплює території від Лондона до південних рубежів Південної Америки.

Факти неконтрольованого падіння об'єктів із космосу — не рідкість. Як зазначає Лемменс, щотижня відбуваються випадки повторного входження штучних тіл в атмосферу Землі. У більшості випадків вони повністю згоряють і не досягають земної поверхні.

До прикладу, у 2022 році китайська ракета Long March 5B увійшла в атмосферу над Індійським океаном, а у 2018 році китайська станція «Тяньгун-1» згоріла над Тихим океаном.

За «Космос-482» нині уважно стежать міжнародні космічні агентства. Лемменс наголошує на важливості розробки нових апаратів із можливістю контрольованого сходу з орбіти.

«Майбутні місії слід проєктувати так, аби забезпечити безпечне повернення апаратів. Це зменшить ризик для населення та дозволить зберегти екологічну безпеку», — підсумовує експерт.

Читайте також: Міноборони запускає управління космічної політики