24 січ. 2025 11:28
212
Зразки відправлять на дослідження до Українського наукового центру екології моря.
На берегах Одещини фіксують наслідки аварії російських танкерів у Чорному морі, що перевозили мазут. Після штормів на піщаний пересип в рекреаційній зоні «Катранка» біля Дунайського біосферного заповідника і Національного природного парку «Тузлівські лимани» винесло мазут.
Фото й відео опублікував у фейсбуці доктор біологічних наук Іван Русев.
За його словами, наслідки таких екологічних катастроф не мають меж і тисячі тон мазуту, який вилився у море, спричинять велику біду для природних екосистем Чорного моря і його біорізноманіття.
«Ми бачимо, що на доволі великій відстані від моря (від 25 до 40 метрів) викинуло чимало кількість темних речовин. Фракції – маслянисті, мають специфічний запах та різних розмір.
Ймовірно, викинуло після потужного південного вітру, після шторму.
Це 100% нафтопродукт. Ймовірно, мазут», - розповіла Ірина екологиня Ірина Вихристюк.
Як прогнозували науковці, мазут під впливом низьких температур збився у згустки, які зараз вкривають дно Чорного моря. Ці згустки є серйозною загрозою для бентосу – екологічного угруповання організмів, що мешкають на дні.
Бентос включає бактерії, рослини, безхребетних, молюсків, ракоподібних, багатощетинкових хробаків тощо. Згустки мазуту перекривають доступ кисню до дна, порушують нормальну життєдіяльність організмів і викликають їх масове відмирання.
Окрім того, розчинені у воді фракції мазуту негативно впливають на зоопланктон і фітопланктон, які є основним джерелом харчування для дрібних риб. Цей вплив здатний викликати ланцюгову реакцію, що призведе до значних порушень у харчовому ланцюзі та катастрофічних наслідків для іхтіофауни Чорного моря.
Порушення екологічного балансу навіть у невеликому масштабі може мати непередбачувані наслідки, тож ця ситуація потребує глобальної уваги.
Нагадаємо, у національний парк на Одещині прилетіли птахи з плямами мазуту після аварії танкерів.