30 жовт. 2023 12:32
На Хортиці після зниження рівня води в річці Дніпро знайшли зброю, датовану другим тисячоліттям. Такі бронзові кинджали з пізньої бронзової епохи зустрічаються вкрай рідко.
Про це пише видання ZPRZ.CITY.
Зазначається, що такі знахідки були настільки цінними, що їх можна порівняти з дорогоцінним металом того часу.
Науковиця заповідника «Хортиця» Тетяна Шелеметєєва наголосила, що у них в колекції налічується лише три кинджали, два серпи та кілька прикрас із бронзи.
Уже раніше на Хортиці було виявлено подібну археологічну знахідку — кинджал, і це свідчить про значну історичну цінність цієї території. Тепер бронзовий кинджал, виявлений на острові, стає частиною багатої колекції археологічних скарбів, доступних для вивчення в Музейних студіях «Місто за порогами» в центрі Запоріжжя.
Крім того, цього сезону співробітники заповідника «Хортиця» також знайшли старовинний адміралтейський якір з дерев’яною перекладиною, що є рідкістю серед якорів.
Ці знахідки дають змогу вченим глибше зрозуміти історію та культуру цієї дивовижної місцевості. Обидва якорі, а також бронзовий кинджал та інші археологічні знахідки, тепер представлені на виставці для публічного розгляду.
27 жовт. 2023 18:45
На дні Каховського водосховища, яке було осушене унаслідок підриву росіянами дамби у червні 2023 року, не буде ані пустелі, ані навали шкідливих видів рослин.
Такий висновок зробили українські науковці, які продовжили моніторинг дна Каховського водосховища, повідомляють в Українській природоохоронній групі.
10 червня 2023 року вчені заклали на дні водосховища ділянки для дослідження: відібрали ґрунти і подивились, які є рослини в стадії паростків.
Через 3,5 місяці дослідники знову вирушили в експедицію. У біотопах вони зафіксували понад 65 видів рослин.
Серед них можна побачити іржасті гриби, а на місці Каховського водосховища формується вербовий ліс. Річка Кам’янка, затоплена у 1965 році, також відновлюється. Там, де мешкають черепахи, формуються ділянки прибережно-черепашкових біотопів з розрідженою рослинністю.
Засолених ділянок немає. Уся ця територія заростає. Однак щільність заростання різна: на мулах – велика, а там, де черепашкові ліси, заростання іде повільніше.
Науковці ще вивчають, як відновлюється рослинність на цій території. Однак вже зараз констатують, що тут не буде ані опустелювання, ані великого поширення агресивних інвазійних рослин.
Наразі вчені проводять дослідження, результати якого, ймовірно, оприлюднять у 2024 році.