14 груд. 2021 17:48
119
Президент України Володимир Зеленський вважає, що Росія шантажує Захід скупченням військ біля кордону України, і переговори президента США Джо Байдена з президентом РФ Володимиром Путіним поки що не призвели до деескалації. Також головнокомандувач відповів на запитання італійських журналістів щодо кількості жертв під час можливої війни.
Інтерв’ю Зеленського газеті La Repubblica опубліковано на сайті президента.
– Чи думали ви про можливу кількість людських втрат обох сторін у разі війни?
– Саме тому, що ми думаємо про можливу кількість жертв, ми постійно наполягаємо на активізації дипломатії. Ми не «граємо» зброєю, не виставляємо війська під кордон, не робимо силових кроків щодо окупованої території нашої держави. За роки війни ми вже маємо близько 15 тисяч загиблих. Півтора мільйона українців були змушені залишити свої домівки й стали внутрішніми біженцями. Якщо ж говорити про ціну не локального, а ширшого конфлікту, то зрозуміло, що людські втрати можуть бути на порядок вищими. Зокрема й для росіян. Чи готове російське суспільство платити життями своїх синів за спробу окупації ще якоїсь частини України?
– Зараз Володимир Путін вимагає письмових гарантій, таких як, наприклад, превентивна відмова Києва від членства в НАТО. Чи були б ви готові відмовитися від цієї ідеї в обмін на гарантований відхід російських військ від кордонів України?
– Наша держава віддала свою частину радянського ядерного арсеналу – третю за потужністю у світі, а у відповідь отримала, зокрема й від Росії, запевнення поважати наші кордони й нашу безпеку. Усе це було викинуто на смітник. Тож дивно чути від російської сторони прохання про будь-які гарантії, коли стільки обіцянок вже порушено самою російською стороною.
– Чи вважаєте ви, що погрози про «дуже жорсткі економічні санкції», озвучені Джозефом Байденом, є достатніми для того, щоб зупинити Москву?
– Після переговорів американського та російського лідерів не відбувається скорочення військового угруповання біля наших кордонів. Більш того, виник ще один простір для ескалації – в Азовському морі, де 70% акваторії перекрито Росією. Коли це почне змінюватися, тоді й можна буде сказати, що аргументи звучать переконливо.
Нагадаємо, Російська Федерація вимагає від НАТО офіційно відкликати обіцянку про можливе членство України, яка була озвучена на саміті 2008 року у Бухаресті.
Експерти припустили, які попередження Байдена могли зупинити Путіна.