20 берез. 2025 17:15
498
ГУР і СБУ допомогли транспортувати хвору дитину із Запоріжжя до Києва, де був єдиний шанс на порятунок.
Ще кілька тижнів тому 11-річна Ася із Запоріжжя займалася дзюдо, малювала і просто була щасливою дитиною. Але через ускладнення грипу перестали працювати легені. У Запорізькій обласній лікарні медики не могли покращити стан, адже єдиним шансом на порятунок була «зовнішня легеня», яка працює як протез – не лікує, а дає час для відновлення.
Про це розповідають на сторінці «Охматдиту».
Команда ухвалила рішення транспортувати дитину до столиці.
«Гострий респіраторний дистрес-синдром важкого ступеня. У випадках, коли весь доступний і правильно застосований арсенал методів лікування не приносить покращення, єдиний шанс – застосування ЕКМО», - зазначають медики.
В мирний час варіантом вибору є медичний літак – процедура відпрацьована і зрозуміла всій команді. Але війна його унеможливила. Медики не звикли здаватись, тож почали шукати альтернативні варіанти. Відповідь надійшла майже миттєво по ланцюжку – Центр спеціальних операцій «А» СБУ – Головне управління розвідки МО України. Підрозділ Medevac, який займається медичною евакуацією українців, в надкороткі терміни надав спеціально обладнаний вертоліт, готовий летіти в Запоріжжя.
Погана видимість через туман відтермінувала виліт, але завдяки професіоналізму пілотів та злагодженій роботі змішаної команди медиків, Ася була безпечно і швидко доправлена до Києва.
В «Охматдиті» застосували ЕКМО, завдяки якому медики виграли час на відновлення легенів дівчинки.
«ЕКМО – це шанс вижити там, де звичайне лікування вже не дає перспектив», – пояснює Андрій Висоцький, завідувач ВАІТ з ЕКМО.
Сьогодні Ася вже в свідомості і може дихати самостійно. Дівчинка ще лікується, але лікарі обережно сподіваються, що незабаром зможуть повністю відключити її від підтримки.
«Я просто вірила і молилась, щоб усе було добре, щоб мою дитину врятували, щоб вона вижила. Ми з чоловіком вдячні усім, хто долучився до порятунку Асі», - каже пані Рита, мама дівчинки.
Нагадаємо, у Львові врятували немовля, яке мало лічені години до смерті через пухлину легені.