9 лип. 2025 12:50
Співробітники контррозвідки Служби безпеки України викрили та затримали у столиці двох громадян Китайської Народної Республіки, які намагались нелегально вивезти секретну інформацію щодо українського ракетного комплексу РК-360МЦ «Нептун».
Про це повідомили в пресслужбі СБУ.
За матеріалами слідства, один із затриманих — 24-річний колишній студент одного з технічних університетів Києва. Після того, як у 2023 році його відрахували за незадовільне навчання, він залишився в Україні. Саме він і виконував основну частину розвідувального завдання.
Другим фігурантом є його батько, який мешкає в Китаї, але неодноразово приїжджав до України, аби особисто контролювати дії сина та координувати збір розвідданих.
За даними СБУ, головною метою молодика було отримати технічні матеріали, пов’язані з виробництвом крилатих ракет «Нептун». Для цього він намагався встановити контакт з одним із українців, який мав доступ до розробок сучасного озброєння Збройних сил України.
Контррозвідка зреагувала на етапі перших спроб вербування — агента затримали безпосередньо під час передачі конфіденційної документації. Згодом було затримано й його батька, який мав доставити здобуті матеріали китайським спецслужбам.
Під час обшуків у фігурантів вилучили мобільні пристрої з листуванням, яке підтверджує їхню діяльність у межах шпигунської мережі.
Затриманим повідомили про підозру за статтею 114 Кримінального кодексу України — «шпигунство». Якщо провину буде доведено, обом загрожує до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Що відомо про «Нептун»?
Береговий ракетний комплекс «Нептун» – одна з перлин української ракетної програми. Це далекобійна зброя, завдяки якій вже відбулося кілька знакових вражень російських військових об’єктів, як на морі, так і на землі.
Створення комплексу відбувалося для того, щоб контролювати територіальні води і проливні зони, захищати військово-морські бази, об’єкти на берегах та інфраструктуру, що розташована на узбережжях.
Використання передбачалося, якщо ворог спробує здійснити висадку десанту або підвести близько бойові кораблі: крейсери, есмінці, фрегати, корвети, десантні судна тощо.
У світі гучно заговорили про українські крилаті ракети, коли вони показали серйозні результати і дістали російський військово-морський флот.
Перше бойове застосування «Нептуна» відбулося під час атаки на фрегат «Адмірал Ессен» на початку квітня 2022 року. А вже 13 квітня 2022 року двома протикорабельними ракетами успішно вразили окупантський крейсер «Москва», який був флагманом чорноморського флоту РФ. Українці відправили його на дно Чорного моря.