22 січ. 2024 12:47
22 січня Володимир Зеленський підписав указ «Про історично населені українцями території Російської Федерації». У ньому президент доручив Кабміну розробити план дій щодо збереження національної ідентичності українців в Російській Федерації, у тому числі на історично населених ними землях. Зокрема: на Кубані, Стародубщині, Північній та Східній Слобожанщині в межах сучасних Краснодарського краю, Білгородської, Брянської, Воронезької, Курської, Ростовської областей РФ.
В указі йдеться, що Росія впродовж століть систематично вчиняла і продовжує вчиняти дії, спрямовані на знищення національної ідентичності, пригноблення українців. Порушує їхні права і свободи, у тому числі на історично населених ними землях на Кубані, Стародубщині, Північній та Східній Слобожанщині в межах сучасних Краснодарського краю, Білгородської, Брянської, Воронезької, Курської, Ростовської областей Російської Федерації.
Зокрема етнічне населення українців, що проживає у регіонах РФ, не має можливості здобувати освіту українською мовою, вільно говорити українською, мати доступ до українських ЗМІ та дотримуватися своєї релігії і культури.
«…Керуючись положеннями Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права, Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації, Європейської хартії регіональних мов або мов меншин, Декларації про права осіб, що належать до національних або етнічних, релігійних та мовних меншин, відповідно до статті 12, пункту 3 частини першої статті 106 Конституції України постановляю:
1. Кабінету Міністрів України розробити із залученням міжнародних експертів, представників Світового конгресу українців, вчених, громадськості та внести на розгляд Ради національної безпеки і оборони України план дій щодо збереження національної ідентичності українців в Російській Федерації, у тому числі на історично населених ними землях (на Кубані, Стародубщині, Північній та Східній Слобожанщині в межах сучасних Краснодарського краю, Білгородської, Брянської, Воронезької, Курської, Ростовської областей Російської Федерації), передбачивши, зокрема:
Міністерство закордонних справ, у свою чергу, має врахувати положення цього Указу під час розробки комплексної стратегії взаємодії України з українською всесвітньою спільнотою.
22 січ. 2024 09:31
22 січня під час звернення з нагоди Дня Соборності президент Володимир Зеленський повідомив, що сьогодні вносить у Верховну Раду України ключовий законопроєкт, що дозволить ухвалити комплексні зміни до законодавства та запровадити інститут множинного громадянства.
«Наша багатомільйонна діаспора, наші лобісти інтересів України в усьому світі. Хто збирає, знаходить, пакує та передає все, що потрібно для перемоги. Всі, хто не забув власного коріння та не дає світу забути про Україну. Всі, у чиїх жилах тече українська кров і в чиїх грудях б’ється вільне серце. Українці за походженням, які давно довели, що є українцями за духом. І після багатьох років очікування вони нарешті мають стати українцями й за паспортом. На законодавчому рівні. Сьогодні я вношу у Верховну Раду України ключовий законопроєкт, який дасть змогу ухвалити комплексні зміни до законодавства та запровадити інститут множинного громадянства», - сказав глава держави.
Він пояснив, що це дасть змогу мати наше громадянство всім етнічним українцям та їхнім нащадкам із різних країн світу. Звісно, окрім громадян країни-агресора.
«Всі, хто в періоди різних хвиль еміграції вимушено залишив рідну землю, опинившись у Європі, США, Канаді, країнах Азії, Латинської Америки. Всі, хто допомагає нам попри сотні й тисячі кілометрів від рідної землі.
Іноземні добровольці, які стали на захист України, усі, хто воює за свободу України, як за рідну Батьківщину. І Україна стане для них такою.
Для всіх, хто зможе відчути, що бути в Україні означає бути вдома. Не туристами, а громадянами. Великої, соборної, єдиної України», - наголосив Зеленський.