16 груд. 2024 14:48
1173
Як лікувати біль у горлі і чому не варто чистити сірку з вух ватними паличками.
ЛОР-лікар Олексій Поляков зі Львова відповів на найчастіші питання, що стосуються вух, горла і носу у проєкті LUKI. Фахівець розповів про те, чи треба чистити вуха, як утворюють сірчані пробки, чому виникає свербіж у вухах. Як аденоїди впливають на слух у дітей. Що таке отит та яка шкода може бути від навушників. А ще – поділився історіями пацієнтів, із вух яких довелося діставати комах. Також ЛОР переконує, що пробки у мигдаликах – це нормально, а морозиво при болю в горлі є найкращим засобом.
Олексій Поляков говорить про неправильно сформовану звичку у питанні гігієни вух.
«Насправді вуха чистити не треба. Сірка, яка в середині вух, створюється організмом для захисту слухового проходу, для боротьби з інфекцією. Якщо сірку дуже ретельно вичищати, ми, швидше всього, матимемо інфекцію. Всім пацієнтам раджу мити вуха тільки зовні водою», - зазначає медик.
За його словами, сірчані пробки утворюються, коли людина намагається дуже ретельно чистити вуха.
«Сам слуховий прохід, коли ми засовуємо паличку, ніколи не буває більше, ніж ця паличка. І вся ця сірка заштовхнується в глибину, тромбується, утворюється пробка, через що людина не чує. 90% проблем сірчаних пробок – це дуже старанна гігієна вух», - додає Поляков.
Свербіж у вухах, як правило, утворюється, коли людина занадто багато чистить вуха. Сірка захищає від пересихання і лущення. Паличкою ми пошкоджуємо шкіру, викликаючи застарілу хронічну травму.
Для ЛОРа комахи у вухах – «це доволі стандартна і часта річ». Він каже, що такі випадки поширені для тих, хто проживає у приватних будинках або у студентських гуртожитках з поганими санітарними умовами.
«Була пацієнтка, коли діставали таргана з вуха. Саме неприємне – коли ця комашка рухається. Інколи може навіть барабанну перетинку пошкодити, в мене був один такий випадок. Маленька комашка порвала дівчині барабанну перетинку і застрягла. Витягали її під анестезією», - пояснює лікар.
Барабанна перетинка може загоїтися самостійно за кілька тижнів, максимум – місяць.
Хронічний секреторний отит – це коли у вусі за барабанною перетинкою збирається рідина, яку не варто плутати з гноєм. У нормі – вона збирається і потім виходить.
«Часто саме аденоїди блокують такий орган як євстахієва труба. Вона з’єднує наш ніс і вухо. По цій трубці рідина з вух виходить в ніс, а у зворотному шляху потрапляє повітря.
По повітрю звук розповсюджується краще, по рідині – гірше. Тому, коли у вусі рідина, то ми гірше чуємо. Аденоїди у дітей можуть блокувати цю трубку, накопичується рідина. Тому дорослі мають слідкувати за тим, як діти сприймають звуки», - додає Поляков.
ЛОР також висловив фазову думку про шкоду від прослуховування музики у навушниках:
«Я співчуваю людям, котрі мають зниження слуху через свою необачність. Якщо людина слухає музику в навушниках не більше години-двох на день, то існує дуже низка ймовірність отримати зниження слуху. Але навушник може травмувати зону слухового проходу, від чого може бути запалення. На них також накопичуються бактерії. Навушники – часта причина зовнішніх інфекцій вуха»
Однак, він визнає, що навушники можуть допомогти при перепадах тиску в літаку.
Пробки в мигдаликах – це нормальна річ. Вони накопичуються у всіх людей, тому що мигдалик має губчату форму з порами. У них може ховатися їжа, наліт і безпосередньо злущення поверхневого шару. Але мигдалик самоочищується завдяки роботі м’язів навколо мигдаликів.
Пробка відрізняється від гною, бо гній є наслідком запалення, коли руйнується тканини.
«Імунітет «приходить» і починає вбивати бактерії та віруси. Все перетворюється у неприємну речовину зеленого або білого забарвлення», - зазначає ЛОР.
Пробки не треба виполіскувати. Особливо не варто намагатися виполоскати горло, коли ви бачите, що у вас запалення, ангіна.
«Насправді наліт є насправді захисним механізмом запобігання розповсюдження інфекції. Був один хлопчик, котрий полоскав горло кожні пів години. На прийомі горло виглядало просто страшно. Спухло.
Були пацієнти, які припікали горло йодом і прополісом аж до утворення язви», - пригадує випадки Олексій.
Коли болить горло, лікар рекомендує людям їсти морозиво. А вони дивуються, як це так.
«Я навчаю своїх пацієнтів, що не треба боятися холодного. Забороняю під час запалення горла гаряче, гостре і кисле. Холод – це класна річ, коли в тебе болить горло. Він знімає набряк. Можна брати морозиво або холодну воду. Потрібно максимально довго тримати холодне морозиво у ротовій порожнині», - пояснює медик.
Залежність від крапель для носа Поляков прирівнює до наркоманії і говорить, що лікується вона лише операційно:
«Це страшна річ. Ми отримуємо дозу речовини у краплях, котра і так виробляється у нас в тлі в невеликій кількості. Коли ми даємо більше речовини, формується більше рецепторів.
Коли є залежність від крапель, робиться операція, під час якої руйнуються судини в носі для того, щоб вони так не набрякали і «не бажали» отримати дозу крапель».
Вже є дослідження впливу тривалого використання крапель на судити головного мозку і нервову систему.
Нагадаємо, лазерні указки випалюють сітківку ока. Лікарка розповіла, як пацієнти втратили зір через лазер.