Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
пн, 20 травня
+21
$   39.67
  43.08

9 січ. 2024 14:37

Останнє оновлення  
24 січ. 2024 17:47
Суспільство
0

6692

0

Коли цього року День Тетяни і чому не святкуємо День студента 25 січня

Коли цього року День Тетяни і чому не святкуємо День студента 25 січня

Що святкуємо 25 січня за новим календарем?


Коли цього року День Тетяни і чому не святкуємо День студента 25 січня

День Тетяни раніше відзначали 25 січня. Проте після того, як Православна церква України перейшла на новоюліанське літочислення, свято отримало нову дату. День Тетяни 2024 матимемо 12 січня (у п’ятницю).

Говорити про Тетянин день можна з різних «сторін». Можна розцінювати його як іменини всіх жінок та дівчаток, що носять ім’я Тетяна (Тетіана). Можна помилково «приплести» День студента (про це розкажемо нижче). Проте не варто забувати, що головний зміст цього свята – церковний.

День Святої мучениці Тетяни

Тетяна народилася у римській багатій сім’ї. Як свідчать перекази, її батько мав посаду в консульстві. Проте підтримував християнство і навчав цього свою доньку. Коли Тетяна стала повнолітньою, то присвятила своє життя саме Церкві, відмовившись від заміжжя. Вона була дияконесею в одному із храмів. Служила Богові, молилася і допомагала нужденним.

Коли до влади у Римі прийшов Олександр Север, якому було 16 років, почалися утиски всього християнського. Християнська кров лилася ріками… До рук узурпаторів потрапила і Тетяна. Коли її привели до храму Аполлона, вона відмовилася приносити йому жертву, натомість – почала молитися. У цей час сталося неймовірне – земля затрусилася і фігура ідола розлетілася на частини. До того ж, під завалами храму залишилося чимало язичників, які прийшли на жертвоприношення.

Після цього натовп накинувся на Тетяну, почав бити і виколювати очі. Та це не зупинило її молитви. В якусь мить перед святою з’явилися ангели та пролунав голос з небес. Тоді всі восьмеро катів увірували християнство.

Та на цьому муки не закінчилися. Наступного дня продовжили знущання над Тетяною. Легенди говорять, що на місці порізів у дівчини з’являлася не кров, а молоко. Її поголили та кинули до темниці. А люди, що били мученицю, смертельно занедужали.

Коли цього року День Тетяни і чому не святкуємо День студента 25 січня

Коли Тетяну привели на суд, то всі були здивовані її зовнішнім виглядом. Вона була здоровою та красивою, ніби не пережила нелюдських знущань. Пішовши на хитрощі, дівчина погодилася принести жертву богині Діані. Та коли її ввели до залу, знову пролунала молитва, прозвучав грім і тотем розколовся, а разом з ним спопелилися жреці.

Після цього на Тетяну випускали лева, та він лише облизав їй ноги. Кидали у вогонь, та він не залишав на ній слідів. Язичники були переконані, що дівчина – відьма. Її замкнули у храмі Зевса, але на ранок побачили тільки спаленого ідола та Тетяну, яка не перестає молитися і промовляти ім’я Господа.

Коли кати не змогли придумати інших тортур, то винесли вирок – відтяти святій голову. Разом з нею загинув і її батько, котрий привив доньці християнство і сам сповідував його.

Саме тому церква вшановує пам’ять Святої великомучениці Тетяни.

День студента (не) 25 січня

Старше покоління звикло ототожнювати Тетянин день із Днем студенства, проте  робити цього не варто. В Україні, як і в більшості інших держав, День студента святкують 17 листопада.

25 січня День студента відзначають на Росії. Саме в цей день 1755 року імператриця Єлизавета підписала указ, що започатковував Московський університет. Ще в часи Російської імперії це свято мало неабиякий розмах. Студенти могли розважатися, а жандарми не мали права їх затримувати та карати.

Коли відбулася Жовтнева революція, стало не до свята. Проте через десятиліття, російський диктатор Володимир Путін підписав указ про день російського студенства. Із 2005 року на Росії офіційно святкують 25 січня День студента.

Яке церковне свято 25 січня?

За новим календарем Православної церкви України 25 січня – святого Григорія Богослова. Раніше його відзначали 7 лютого.

Григорій Богослов був видатною людиною для християнського світу: мислителем, церковним діячем, прозаїком та поетом. Все, що ви скажете у цей день, обов’язково здійсниться – говорять народні прикмети.

Ким був Григорій Богослов?

Перекази свідчать, що мати Григорія ще з немовляти присвятила його Господу. Сім’я святого була заможною та християнською. Освіту хлопець здобував в Афінах. Після 6 років, проведених, там переїхав до Селевкії Ісаврійської. В той же час померли його батьки. Григорій служив у храмі великомучениці Текли. Мав кращого друга Василія Великого. Коли ж і його не стало, Григорій перебрався до Константинополя. Там основною його місією стала боротьба із політикою Македонія, що заперечувала існування Святого Духа. У 381 році Григорів став патріархом Константинопольським.

Таке рішення не сподобалося єпископам Вселенського Собору, тому Григорій покинув Константинополь. До кінця своїх днів був відданий чернечим заняттям. Перекази говорять, що він спав на землі та завжди ходив босоніж.

В народі кажуть, що у день смерті Григорія Богослова (25 січня) потрібно зробити якнайбільше добрих справ, але не хвалитися ними.

Коли цього року День Тетяни і чому не святкуємо День студента 25 січня - фото 2

8 січ. 2024 17:12

Останнє оновлення  
8 січ. 2024 17:12
Суспільство
0

228

0
Епіфаній сказав, яку «рабську» традицію московського патріархату викорінюють з української церкви

Епіфаній назвав традицію російської церкви, від якої відходить ПЦУ.


Епіфаній сказав, яку «рабську» традицію московського патріархату викорінюють з української церкви

Предстоятель Православної церкви України митрополит Епіфаній зазначив, що ПЦУ відходить від однієї із застарілих традицій московського патріархату.

Про це він розповів в інтерв'ю кореспонденту ТСН Олександру Загородньому.

Так, журналіст під час зустрічі з митрополитом не поцілував йому руку і одразу уточнив, чи не обурили його дії Епіфанія.

"Звичайно, що ні. Це більше, бачите, традиція і російська традиція, що вірний, як підлеглий, панові повинен кланятися, повинен цілувати в руку. Така, виявляється, певна зверхність над вірними, що вірні – це покірні раби. А ми відходимо від цієї традиції, тому що ми, за словами Христа, є друзями", - пояснив предстоятель.