16 квіт. 2024 15:05
1409
Що таке теорія поколінь?
Меленіали, бумери, зумери, ікси та ігрики – хто вони? Такі незвичні назви характеризують 4 покоління людей.
Американська теорія поколінь сколихнула світ у 1991 році. Вона говорить, що кожне нове покоління людей має спільні життєві цінності й пріоритети, ознаки, які дозволяють їх диференціювати. Прийнято вважати, що оновлення покоління відбувається через 20-25 років, але рамки доволі умовні.
Україна.info розбиралася, які є види поколінь та що їх визначає.
Групи людей різних країн світу, які з’явилися на світ в один період, дорослішали у певний історичний час під впливом соціальних та економічних факторів.
Ці спільні фактори посприяли, що люди мали схожі цінності, звички і дотримувалися подібних поглядів. Фраза «конфлікт поколінь» саме про непорозуміння серед осіб, які росли в різні епохи і мають різне бачення світу та свого місця в ньому.
Покоління – це коли група людей одного віку мають схожі цінності та пріоритети.
«Заборонені речовини та рок-н-рол» – так прийнято описувати представників цього покоління. Романтики і сміливці, котрі не розповідали казок, а самі їх створювали. Саме вони першими полетіли у Космос.
Після завершення Другої світової спостерігався «бебі-бум» – різке збільшення народжуваності. Тому бумерів прийнято вважати сімейними людьми. А ще – їх надихають перемоги та бажання змінювати світ.
Це покоління дітей, батьки яких були бумерами і працювали «для держави» до ночі. Їх позначили «іксом» як невідомих. Максимально брали відповідальність на себе, включаючи приготування їжі та збори до школи. Така самостійність додала поколінню ще одну умовну назву «покоління з ключами».
Представники цієї «епохи» вважають себе одинаками. Для них у пріоритеті кар’єра. Фахівці, які досліджують тему поколінь, кажуть що саме «ікси» сьогодні очолюють найбільші бізнеси світу. Вони трудоголіки.
Міленіалів називають ще «поколінням соціальних мереж». Представники цього періоду першими дізналися, що таке інтернет і відчули «його силу». Зростали у часи, коли стрімко розвивалися як технології, так і соціальні мережі. Якщо для «іксів» у пріоритеті робота, то «ігрики» не дуже цим переймаються. Їм до вподоби віддалене працевлаштування і гнучкий графік. А ще – можливість розвиватися і різних сферах.
Це перші люди, які зрозуміли, що не обов’язково вивчати інформацію про все на світі, простіше – просто запитати в інтернеті.
Вони мають багато енергії та вміють пристосовуватись до будь-яких ситуацій. Вважають, що духовне багатство важливіше за матеріальне.
Покоління, що не уявляє свого життя без телефонів, смартфонів та інтернету. Їх ще називають «міленіалами на стероїдах».
Сьогодні зумери – це майбутнє всіх країн, адже вони представляють саме молодь. За прогнозами соціологів, представники цього покоління мають хорошу «підприємницьку жилку». Вони швидко розвиваються і опановують нові вершини. Як і попередники, намагаються приділяти максимальну кількість часу саморозвитку.
Не бачать чіткої межі між реальним та віртуальним світом, адже технологічний процес супроводжував їх чи не з народження. Зумери не терплять нерівність і несправедливість, прагнуть руйнувати соціальні стереотипи. Фахівці кажуть, покоління дуже свідоме, що викликає захоплення.
Сучасне покоління дітей є нашим майбутнім. Покоління «Альфа» має створити новий світ. Люди будуть більш адаптованим і розумнішим. Позбудуться гендерних стереотипів. Це, на думку соціологів, дозволить йому стати найбагатшим із поколінь.
До того ж «Альфа» буде першим поколінням, представники якого народилися у двадцять першому столітті. Точних характеристик наразі немає, адже їх формування триває.