Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
пт, 09 травня
+6
$   41.51
  46.89

Харчові добавки: шкода та користь Е в продуктах

22 черв. 2024 18:00

Здоров'я
0

1037

0
Харчові добавки: шкода та користь Е в продуктах

Чим шкідливі харчові добавки для здоров’я людини, які види харчових добавок існують та що означають цифри після букви «Е» на упаковках продуктів? Україна.info проаналізувала тему та знайшла відповіді на ці питання.


Харчові добавки: шкода та користь Е в продуктах

Піклуватися про своє здоров’я сьогодні – не тільки тренд, а й вимога українських реалій. Кожна людина, яка хоч раз цікавилася темою збалансованого харчування, обов’язково зіштовхувалася з питанням доцільності використання та користі від харчових добавок у продуктах.

Харчові добавки в продуктах

Використання єшок регулюється Законом України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів». Згідно визначення, встановленого цим Законом, харчова добавка – це харчовий продукт, що має або не має поживної цінності, зазвичай не є основним інгредієнтом харчового продукту і додається до продукту з технологічною метою у процесі виробництва, пакування, транспортування або зберігання.

Що таке єшка? Літера Е – це Європа (Europe), а цифровий код – характеристика харчової добавки до продукту. Ефективність добавки визначається технологічною доцільністю введення речовини в продукт. Наприклад: поліпшення смаку, кольору, запаху, збільшення терміну зберігання, можливість транспортування за різних температурних умов.

Харчові добавки: шкода та користь Е в продуктах

Для чого використовують харчові добавки?

На певних етапах виробництва до різноманітних видів продуктів, таких як: рибні та м’ясні консерви, ковбаси, соки, випічка, цукерки тощо, вносять харчові добавки, ті самі єшки. Це робиться задля того, щоб зберегти структуру, зовнішній вигляд, збільшити термін придатності, поліпшити смакові якості продукту.

Перед тим, як потрапити до продукту харчування всі добавки Е проходять дослідження. Зазвичай, перевіряються на тваринах, потім на людях-добровольцях. Таким чином дослідники встановлюють допустимі дози для вживання та рівень технологічної необхідності для використання єшок.

Які бувають харчові домішки?

Харчові добавки поділяються на натуральні, тобто ті, що були виділені з природного середовища, та синтетичні, що були штучно створені в лабораторії. Наприклад, відома натуральна харчова добавка агар-агар, яку використовують замість желатину, виробляється з червоних та бурих водоростей. Ця добавка позначається на упаковках товарів як – Е406.

В свою чергу синтетичні харчові Е добавки поділяються на хімічно-синтезовані речовини та штучні добавки, що не мають аналогів в природі. До прикладу, аскорбінова кислота Е300, відома також як вітамін С, існує в овочах, ягодах та фруктах. Втім ці природні речовини з розвитком промисловості, почали виробляти хімічним шляхом, оскільки їх простіше і дешевше виготовити на підприємстві, ніж вирощувати.

Синтетична добавка, наприклад, бутилгідроксианізол Е320, не має аналогів в природі. Вона широко використовується у харчових продуктах, жувальних гумках, кормах для тварин, косметиці та в Україні є дозволеною харчовою добавкою. При цьому, в деяких країнах світу, ця хімічна добавка віднесена до тих, що становлять високий ризик небезпеки для здоров’я людини.

Вплив харчових добавок на організм людини

Харчові добавки виникли як рішення проблем виробників та ринку – більше виготовити, надати продуктами естетичного товарного вигляду, більше продати. Для кожної добавки Е визначена допустима добова доза. Відповідно, перевищення норми споживання, може мати негативні наслідки для здоров’я. Особливо слідкувати за переліком Е на упаковках товарів слід людям, що мають різні види алергії, орфанні (рідкісні) захворювання та деякі хронічні хвороби.

Як використання єшок регулюється в Україні?

Харчові добавки в нашій країні є дозволеними, якщо, за науковими даними, їх використання не несе небезпеки для здоров’я споживачів, в тому об’ємі, в якому їх планується застосовувати. Тобто, якщо наукове дослідження буде мати технологічне обґрунтування та не вводити споживачів в оману, така добавка буде дозволена до застосування на виробництві.

Харчові добавки: шкода та користь Е в продуктах - фото 2

Які харчові добавки є?

На сьогодні в продуктах використовують наступні групи добавок:

  • харчові барвники Е100 - Е199
  • харчові консерванти Е200 - Е299
  • антиокислювачі Е300 - Е399
  • харчові емульгатори, стабілізатори Е400 - Е499
  • регулювальники кислотності, розпушувачі Е500 – Е599
  • підсилювачі смаку та аромату Е600 – Е699
  • глазуруючі агенти, підсолоджувачі, піногасники Е900 - Е999
  • герметики, ферменти, вологозатримувачі Е1000 - Е1521.

Це поділення на групи є досить умовним і невичерпним, адже деякі харчові добавки можуть бути представленими одразу в чотирьох групах. Наприклад, в групі емульгаторів та стабілізаторів, є підсолоджувачі    Е420 - Е421.

Крім того, деякі харчові добавки Е – взагалі заборонені для використання. Наприклад, такі добавки, як: Е121, Е123 та Е240 – заборонені харчові добавки.

Небезпечні харчові добавки

Які є шкідливі харчові добавки? Насправді, їх дуже багато. Це залежить від дозволу конкретної країни, способів використання та дозування, а також індивідуальних особливостей здоров’я людини. Тому завдання кожного – обов’язково слідкувати за маркування домішок на упаковці продукту.

Також варто зазначити, що багато шкідливих видів харчових добавок можуть додавати у продукти, які мали б бути максимально безпечними для здоров’я, наприклад, хліб чи йогурт.

  • Синтетичний харчовий барвник Е 102 – тартразин, довгий час знаходився під забороною в Європі через здатність провокувати алергічні реакції та загалом негативно впливати на організм людини. Втім, пізніше заборона була знята та змінена на вимогу обов’язкового зазначення вмісту цієї речовини на пакуванні продуктів. Його застосовують у кондитерських виробах, соусах, гірчиці, газованих напоях.
  • Одна з заборонених в деяких країнах добавка, Е 510 – хлорид амонію. Її використовують у виробах з борошна, пекарських дріжджах, плодово-ягідних винах. Ця добавка може негативно впливати на роботу легень, нирок та печінки.
  • Харчовий емульгатор Е 527 – гідроксид амонію заборонений у Австралії та Новій Зеландії. Його використовують у фаст-фуді, випічці та кондитерських виробах. Цей емульгатор може викликати розлади роботи шлунку та печінки.
  • Консервант Е 1442 відноситься до модифікованого крохмалю. Його додають у йогурт, соуси, молочні десерти. Особливої шкоди ця добавка може завдати організму дитини до 3-х років. Він може впливати на роботу кишечника та підшлункової залози.
  • Синтетичний фарбник Е 121 є одним з найнебезпечнішими для організму людини канцерогеном. Може сприяти розвитку онкологічних хвороб, викликати складні патології дихальної та сечостатевої систем.
  • До дуже шкідливих Е добавок належить амарант  – харчовий барвник Е 123, що додавали у випічку, желе, безалкогольні напої. Від цієї харчової добавки краще триматися подалі вагітним жінкам. Він може негативно впливати на розвиток плода, а також ця домішка провокує онкологічні захворювання. Зазначимо, що є й однойменна рослина амарант (пшениця ацтеків), вона безпечна для споживання в їжу.
  • Харчовий барвник Е 124 здатний провокувати напади астми та алергії. Його додають у ковбаси, сири, морепродукти, випічку.
  • Формальдегід Е 240 – консервант, що викликає онкологію, лейкоз. Наразі заборонений для використання у харчовій промисловості.

Е 513 – сірчана кислота. У харчовій промисловості можуть використовувати як регулятор кислотності. Становить високу небезпеку для здоров’я людини.

Таблиця шкідливих харчових добавок

Харчові добавки: шкода та користь Е в продуктах - фото 3