Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
нд, 27 квітня
+3
$   41.75
  47.39

Калина: лікувальні властивості, символізм в українській культурі та цікаві факти

15 жовт. 2024 18:00

Lifestyle
0

1538

0
Калина: лікувальні властивості, символізм в українській культурі та цікаві факти

«А ми тую червону калину підіймемо, А ми нашу славну Україну, Гей, гей, розвеселимо!». Проспівали? Авжеж. Пісня «Ой у лузі червона калина» стала символом незламності України під час повномасштабної російської навали. Хоча й була написана 110 років тому, за мотивами останнього куплету козацької пісні XVII століття «Розлилися круті бережечки», не втратила своєї актуальності. Що цікаво, в Україні завжди було багато пісень про калину, яку ототожнювали з витримкою, волею та силою України. Тому сьогодні Україна.info вирішила зібрати все цікаве про калину, її роль в українському фольклорі та неймовірні властивості червоних ягід.


Калина - народний символ України

Чому калина - символ України? Через свій червоний колір, ягідки калини здавна асоціюються в людей з кров’ю, яку пролили українці, захищаючи свій край. Також калина, цінується за свою гнучкість, незламність та витривалість перед морозами.

В родинно-побутових та календарних обрядах українців часто зустрічаються порівняння. Що символізує калина найчастіше: калина-мати, калина-дівчина, калина – Україна, калина-кров, калина-пісня, калина-сонце. В перекладі з грецької, слово калина, утворюється  з двох слів «калос» - гарний та «віка» - перемога. Тому й не дивно, що українцям так сподобалася ця назва.

До речі, свого часу українська калина уособлювала в собі Всесвіт та була символом вогняної трійці: Сонця, Місяця й Зорі. Калина – коло, що означало безкінечність. Вважалося, що орнамент калини на хаті чи одязі, буде берегти людину від хвороб та злих людей. Також в народній творчості існує чимало легенд про цю ягоду.

Калина: лікувальні властивості, символізм в українській культурі та цікаві факти

Легенди про калину

  • В одному селі жила привітна й чарівна дівчинка. Звали її Калинкою. Люди любили її за добре серце. Якось весною викопала вона в лісі тонюсіньке стебельце та посадила його. А щоб воно прийнялося, дівчинка аж від своєї хати носила воду з криниці та поливала його. Почав розростатися великий кущ. Іде якось подорожній. Стомився та й сів перепочити під кущем. «Спасибі тим роботящим рукам, що кущ посадили». А кущ враз укрився білим цвітом. Осипався цвіт, а замість нього – ягоди червоні, як намистинки виблискують. І диво – в кожній ягідці заховане зернятко, схоже на маленьке серце. Прийшла Калинка до свого куща, а кущ нахилився до неї, віти простягає і шепоче: «Це на згадку про твоє добре серце. А щоб люди тебе не забували, подаруй мені своє ім'я, Калинко». Так і з'явилася назва цього куща.
  • На Україну напали турки і татари. Вони вбивали дітей, старих людей, а молодих дівчат брали в полон. В одному селі дівчина втікала, зачепилась за дерево і впала. Разок червоного намиста розірвався і розсипався. Дівчина загинула в неволі, а на місці розсипаного намиста, виросла калина.
  • Легенда про калину, як символ України: Дівчина Калина збирала у лісі ягоди і раптом побачила, що вороги йдуть до села. Побігла вона у село і попередила односельців. Сміливо кинулись до бою козаки, але в багато разів більше було ворогів - спалили село, а Калину - дівчину-красуню у полон взяли. За те, що оповістила село, відтяли їй голову, і виріс на тому місці чудо-кущ, що за ім'ям дівчини Калиною нарекли.
  • Налетіли одного разу турки на Україну, а з ними і греків чимало. Розлетілась тоді чутка, що головного їхнього воєводу, грека, поранено отруєною стрілою. Тому, хто його вилікує, обіцяли таку нагороду, яку загадає. Але ніхто цього не міг зробити. Тоді прийшла в табір дівчина в убогій одежі, але дуже красива і горда. Звалася Палагея. Вона пообіцяла вилікувати грека, але в замін він мусив поклястися, що більше не прийде на нашу землю. Так і сталося. Грек забрав Палагею в Грецію і вона була там царицею трав. У Палагеї була сестра Калина. Прощаючись із сестрою Палагея казала: «Твоїм ім'ям, сестро, назву оцю рослину, яку найбільше люблю, бо росте вона у наймальовничіших куточках, над чистими струмочками, в тихих гаях. Коли вона цвіте, то найспівучіший птах соловей прославляє її красу, а восени на ній горять дивні кетяги ягід, налитих ніби самою кров'ю щедрої нашої землі. І ті ягоди повертають здоров'я людині».
  • Жили собі мати і донька. Була донька дуже гарна і вміла людей лікувати. Одного разу Калинка у степу зілля збирала, там побачив її пан і хотів собі за жінку взяти. Втікала Калинка скільки сили мала, аж ось попереду річка, а далі вже і бігти нікуди. Вилізла Калинка на вербу, стрибнула у воду і втопилася. Кожного дня приходила на берег стара Килина - тужила за дочкою. Вросли у берег ноги старенької міцним корінням, руки стали вітами гнучкими, а серце перетворилося на калинові ягідки, що щедро дарує калина людям і пташкам, по сей день людей лікує.
  • Кохав козак дівчину і хотіли одружитися, але не могли, то став хлопець тереном, а дівчина калиною. То терен колючий, що дівчину оберігає, а калина гірка - за милим сумує. Приходять у поле матері, плачуть: вийшла сива мати того терну рвати; дівчиноньки мати калини ламати: "Це ж не тереночок - любий мій синочок! А це не калина - це моя дитина!"

Калина: лікувальні властивості, символізм в українській культурі та цікаві факти - фото 2

Багато в народній творчості є й висловлювань про калину. Наприклад:

  • Весною калина білим цвітом квітує, а восени червоні ягідки дарує.
  • Запишалася калина, наче красная дівчина.
  • Посади біля хати калину, будеш мати долю щасливу.
  • Без калини – нема України, без народу – Вкраїни.
  • Любуйся калиною, коли цвіте, а дитиною – коли росте.
  • Посади калину коло серця, щоб цвіла вона в душі.

Калина: лікувальні властивості, символізм в українській культурі та цікаві факти - фото 3

Цілющі властивості калини

Крім краси та символізму відомі в Україні й лікарські властивості калини. Криваво-червоні ягідки багаті на вітаміни та мікроелементи, та зазвичай першими приходять у період застуди та грипу. Завдяки своїм властивостям, калину намагаються заздалегідь заморожувати або засушувати, щоб за найменшої потреби вона завжди була під рукою. 

Пропонуємо розібратися, від чого допомагає калина? Перш за все потрібно зазначити, що калина містить вітаміни С, А, Е, В, фітонциди, антиоксиданти, мінерали: залізо, магній, калій,  органічні кислоти: яблучна та вінілова, та багато інших корисних сполук. Тому використання плодів цієї ягоди здавна вважається надійною підтримкою для організму в період сезонних хвороб. Крім того, використовують не тільки плоди, а й кору калини.

Калина: лікувальні властивості, символізм в українській культурі та цікаві факти - фото 4

Кора калини: лікувальні властивості. Кору калини використовують для підсилення тонусу м’язів матки. При маткових кровотечах використовують відвар з кори калини, особливо в період клімаксу та для слабкої сечогінної дії. Доведено, що відвар кори цієї рослини має судинозвужувальну дію. Крім того, препарати з кори використовують для подолання судом. Слід зазначити, що також відвар кори калини у пропорції 1:20, використовують для промивання ран та полоскання горла. 

Ягоди калини: лікувальні властивості. Перетерті плоди калини з цукром слід вживати при гіпертонії, атеросклерозі, захворюваннях верхніх дихальних шляхів, кашлі, під час зниження імунітету, сонливості, депресії. Яскраві ягідки, завдяки флавоноїдам та вітамінам, мають антиоксидантні та протизапальні властивості, які допомагають захищати клітини, збільшують опірність організму до інфекцій та знижують вірогідність розвитку хронічних захворювань.

Калина в народній медицині. Для оздоровлення також можна використовувати настій з листя та квітів калини. Він стане помічним при ангіні та респіраторних інфекціях. Також його використовують як засіб для боротьби з гельмінтами.

Свіжі плоди калини використовують у приготуванні салатів. Найпростіший рецепт поживної та здорової страви з консервованим тунцем, цибулею порей, пекінською капустою, оливковою олією та жменею ягід калини.

Зазначимо, що користь калини зберігається як в сушеному, так і в замороженому вигляді. Для приготування чаю підійдуть: сушені, заморожені, свіжі або навіть консервовані ягоди калини. Плоди заливають гарячою водою та доводять до кипіння, знімають з вогню, дають настоятися до 15 хв, та п’ють протягом дня, поки відвар ще теплий. Консервовані перетерті ягоди можна просто розводити з гарячою водою та пити.

Також з калини можна приготувати морс. Ягоди разом з цукром варять до м’якості, охолоджують, проціджують через сито, щоб прибрати кісточки та подають з льодом та листям м’яти. 

Калина: лікувальні властивості, символізм в українській культурі та цікаві факти - фото 5

Як зберегти калину на зиму

  • Плоди потрібно ретельно перебрати, помити, дати обсохнути. Після цього пересипаємо калину тонким шаром на кухонну дошку, застелену харчовою плівкою ставимо в морозильну камеру на 5-6 годин. Після цього ягоди можна розфасувати по герметичних пакетах та відправити на довготривале зберігання.
  • Ягоди перетираємо з цукром в чаші блендера у пропорції 1:1. Отриману масу розкладаємо в формочки для льоду та відправляємо у морозилку. Після того, як пюре повністю змерзне, дістаньте суміш з формочок та перекладіть по герметичних пакетах. 

Важливо. Калина, як і будь-яка ягода має протипоказання. Її не можна алергікам, людям зі зниженим тиском, людям з хворобами нирок та печінки. Тому перед вживанням зважайте на стан свого організму та індивідуальні особливості.

Калина: лікувальні властивості, символізм в українській культурі та цікаві факти - фото 6

Цікаві факти про калину

  1. Ягоди калини використовують у  дієтах для тих, хто працює на шкідливих виробництвах.
  2. За часів Київської Русі калина вважалась весільним деревом.
  3. Плоди калини використовують для приготування мармеладу.
  4. З соку калини можна зробити оцет.
  5. Кущі калини можна побачити на Мадагаскарі та в Південній Америці (в Андах).