15 жовт. 2024 18:00
1538
«А ми тую червону калину підіймемо, А ми нашу славну Україну, Гей, гей, розвеселимо!». Проспівали? Авжеж. Пісня «Ой у лузі червона калина» стала символом незламності України під час повномасштабної російської навали. Хоча й була написана 110 років тому, за мотивами останнього куплету козацької пісні XVII століття «Розлилися круті бережечки», не втратила своєї актуальності. Що цікаво, в Україні завжди було багато пісень про калину, яку ототожнювали з витримкою, волею та силою України. Тому сьогодні Україна.info вирішила зібрати все цікаве про калину, її роль в українському фольклорі та неймовірні властивості червоних ягід.
Чому калина - символ України? Через свій червоний колір, ягідки калини здавна асоціюються в людей з кров’ю, яку пролили українці, захищаючи свій край. Також калина, цінується за свою гнучкість, незламність та витривалість перед морозами.
В родинно-побутових та календарних обрядах українців часто зустрічаються порівняння. Що символізує калина найчастіше: калина-мати, калина-дівчина, калина – Україна, калина-кров, калина-пісня, калина-сонце. В перекладі з грецької, слово калина, утворюється з двох слів «калос» - гарний та «віка» - перемога. Тому й не дивно, що українцям так сподобалася ця назва.
До речі, свого часу українська калина уособлювала в собі Всесвіт та була символом вогняної трійці: Сонця, Місяця й Зорі. Калина – коло, що означало безкінечність. Вважалося, що орнамент калини на хаті чи одязі, буде берегти людину від хвороб та злих людей. Також в народній творчості існує чимало легенд про цю ягоду.
Багато в народній творчості є й висловлювань про калину. Наприклад:
Крім краси та символізму відомі в Україні й лікарські властивості калини. Криваво-червоні ягідки багаті на вітаміни та мікроелементи, та зазвичай першими приходять у період застуди та грипу. Завдяки своїм властивостям, калину намагаються заздалегідь заморожувати або засушувати, щоб за найменшої потреби вона завжди була під рукою.
Пропонуємо розібратися, від чого допомагає калина? Перш за все потрібно зазначити, що калина містить вітаміни С, А, Е, В, фітонциди, антиоксиданти, мінерали: залізо, магній, калій, органічні кислоти: яблучна та вінілова, та багато інших корисних сполук. Тому використання плодів цієї ягоди здавна вважається надійною підтримкою для організму в період сезонних хвороб. Крім того, використовують не тільки плоди, а й кору калини.
Кора калини: лікувальні властивості. Кору калини використовують для підсилення тонусу м’язів матки. При маткових кровотечах використовують відвар з кори калини, особливо в період клімаксу та для слабкої сечогінної дії. Доведено, що відвар кори цієї рослини має судинозвужувальну дію. Крім того, препарати з кори використовують для подолання судом. Слід зазначити, що також відвар кори калини у пропорції 1:20, використовують для промивання ран та полоскання горла.
Ягоди калини: лікувальні властивості. Перетерті плоди калини з цукром слід вживати при гіпертонії, атеросклерозі, захворюваннях верхніх дихальних шляхів, кашлі, під час зниження імунітету, сонливості, депресії. Яскраві ягідки, завдяки флавоноїдам та вітамінам, мають антиоксидантні та протизапальні властивості, які допомагають захищати клітини, збільшують опірність організму до інфекцій та знижують вірогідність розвитку хронічних захворювань.
Калина в народній медицині. Для оздоровлення також можна використовувати настій з листя та квітів калини. Він стане помічним при ангіні та респіраторних інфекціях. Також його використовують як засіб для боротьби з гельмінтами.
Свіжі плоди калини використовують у приготуванні салатів. Найпростіший рецепт поживної та здорової страви з консервованим тунцем, цибулею порей, пекінською капустою, оливковою олією та жменею ягід калини.
Зазначимо, що користь калини зберігається як в сушеному, так і в замороженому вигляді. Для приготування чаю підійдуть: сушені, заморожені, свіжі або навіть консервовані ягоди калини. Плоди заливають гарячою водою та доводять до кипіння, знімають з вогню, дають настоятися до 15 хв, та п’ють протягом дня, поки відвар ще теплий. Консервовані перетерті ягоди можна просто розводити з гарячою водою та пити.
Також з калини можна приготувати морс. Ягоди разом з цукром варять до м’якості, охолоджують, проціджують через сито, щоб прибрати кісточки та подають з льодом та листям м’яти.
Важливо. Калина, як і будь-яка ягода має протипоказання. Її не можна алергікам, людям зі зниженим тиском, людям з хворобами нирок та печінки. Тому перед вживанням зважайте на стан свого організму та індивідуальні особливості.