17 лип. 2025 13:34
Етнічні землі України сьогодні знаходяться фактично на території кожної із сусідніх держав. За підрахунками науковців, на початку ХХ століття такі українські землі сягали площею майже мільйона квадратних кілометрів. Для порівняння – сучасна територія складає 603,6 тисячі квадратних кілометрів.
Територія України в різні часи змінювалася у залежності від політичних подій, однак ядро етносу завжди було сталим – Український щит східноєвропейської платформи та Дніпровсько-Донецька западина.
У січні 2024 року Володимир Зеленський розпорядився, щоб Кабмін розробив план дій зі збереження національної ідентичності українців на Росії. В указі йшлося про такі землі: Кубань, Стародубщина, Північна Слобожанщина, Східна Слобожанщина. Ці території сьогодні є такими адміністративними одиницями РФ: Краснодарський край, Білгородська, Брянська, Воронезька, Курська, Ростовська області.
Президент ініціював, щоб завдяки науковцям у світі поширювалася інформація про «тисячолітню історію українського державотворення, історичні зв’язки земель, населених етнічними українцями, з українськими національними державними утвореннями у різні історичні періоди». Факти про історичні землі України у межах РФ мають міститися у шкільних підручниках.
Цікаво, що під час інтерв’ю у голови ГУ МО Кирила Буданова журналісти Liga.net помітили у його кабінету карту, на якій до сучасних меж України також додана Курщина, Білгородщина і Кубань.
Історія формування території України говорить, що подібні до сучасних межі північної, східної і західної Стародубщини з’явилися після Зборівської угоди 1649 року. У цей період регіон входив до кількох різних козацьких полків. Стародубський полк створили у 1663 році. За часи Гетьманщини він вважався центром літописання. Саме там «народився» Літопис Самовидця, а ще праця Історії Русів.
У 1782 році козацьке самоврядування ліквідували і Стародубщина стала частиною Новгород-Сіверського намісництва, потім – Малоросійської губернії та Чернігівської губернії.
270 років періоду Хмельниччини цікаві для історії Стародубщини, тим, що вона безперервно входила до складу козацької держави. З нею пов’язують таких відомих українців як Лесю Українку, Миколу Миклухо-Маклая, Павла Скоропадського.
За Гетьманщини Стародубщину колонізували білоруси та російські старообрядці, які намагалися втекти від царських утисків. Вони вплинули на українські землі на початку 19 століття. Проведений перший російський перепис засвідчив, що в усіх чотирьох повітах мешкала мінімальна кількість українського населення.
Територія України до 1917 року фактично розмежовувалася між Російською (90%) та Австро-Угорською (10%) імперіями.
У першій половині ХІХ ст. українські землі було поділено на 9 губерній.
Згідно ІІІ Універсалу Центральної Ради восени 1917-го Стародубщина разом із Чернігівською губернією увійшла до складу УНР.
Українська земля взимку 1919-го, після ухвалення рішення про кордони між УСРР та РСФРР, стала частиною Росії. Остаточне формування північного кордону завершилося у 1925-му, коли РФ передала незначну частину території Стародубщини до складу УСРР.
Історичні кордони України з Росією визначалися вже за совєтів. Делегацією УСРР був запропонований обмін Східного Донбасу (на той час мав переважно російський склад) на українські землі півночі і сходу Слобожанщини. Ухвала ЦВК СРСР від 16 жовтня 1925 року поставила крапку у даному питанні. Україні дійсно довелося втратити велику частину Донбасу, а в замін отримати тільки дріб’язкові частини територій Слобожанщини. Після цього більше пів мільйона українців опинилися за межами УСРР. Перепис населення, проведений там у 1926 році, показав, що 99% жителів були українцями.
Коли Запорізьку Січ знищили, то деякі запорозькі козаки оселилися на теренах Острозької імперії, де виникла Задунайска Січ. Ті, хто вирішив залишитися, пішли у підданство Росії, сформувавши Чорноморське козацьке військо. Саме їх Катерина ІІ наказала переселити на Кубань.
Які українські держави існували в різні часи і чому сьогодні ці території належать РФ, відповідь слід шукати у сторінках історії.
Тривалий час кубанці зберігали пам’ять про своє коріння. У 1918-му існувала навіть Кубанська Народна Республіка. Однак з часом кубанці програли протистояння із «червоними». Кубань стала регіоном РСФРР, проте не отримала автономії.
Таку історичну назву має територія Приамур'я — південна частина Далекого Сходу, у нижній частині річки Амур і над Тихим океаном. Основною причиною переселення була земельна реформа Столипіна, що надавала можливість отримати землю на нових територіях. Українці почали активно освоювати ці землі, створюючи власні поселення та громади.
Перепис 1926 року показав, що там жили 309 тисяч українців. Влада СРСС вдалася до масових депортацій і русифікації.
Це регіон у російському Сибіру та північному Казахстані, де здійснювали компактне розселення українців. Московське царство не одне століття підкорювало Сибір. Після колонізації цих територій царі «освоювали» їх за рахунок переселенців. Поразка Івана Мазепи стала причиною активного примусового переселення українців, зокрема козацьких старших з родинами.
Столипінська аграрна реформа найбільше вплинула на заселення Сірого Клину.
Йдеться про сучасні Астраханську, Волгоградську, Саратовську, Самарську області Росії. Московія хотіла освоїти простір, що залишився після Золотої Орди. Українців переміщають на простори Нижнього Поволжя і Середнього Подоння. Надволжя стало місцем міграції українського козацтва, що в той час зазнавало утисків на Гетьманщині та Слобожанщині. Українці сприймали цей регіон як «нову Січ». Природні умови були важкими, однак вони не завадили вихідцям з України, які шукали свободу. Селяни принесли землеробство у ці суворі степи.
Молдова. Деякі історики притримуються думки, що практично вся площа Молдови є українською етнічною територією. Адже племена тиверців і уличів у Х-ХІ ст були змушені відступити на територію Галичини і Поділля.
Румунія. Північ і південний схід Румунії – здавна є етнічним українським краєм. Сучасне румунське місто Галац у Румунії раніше мало назву Малий Галич, оскільки було одним із головних міст залежного від Галича Берладського князівства. Нині українці мешкають у Мармарощині та Буковині, де залишаються села-нащадки Задунайської Січі.
Угорщина. У ХІХ столітті було асимільовано останні українські поселення в Угорщині.
Словаччина. Землі Східної Словаччини здавна вважалися українською етнічною територією.
Польща. Українські предки споконвіку жили на Лемківщині, Підляшші, Холмщині, Надсянні та Західній Бойківщині, які сьогодні належать до Польщі. Ярослав Мудрий заснував місто Ярослав (нині Підкарпатське воєводство в Польщі). Князь Данило Галицький - Холм.
У 1945 р. СРСР передав
одвічні українські землі до Польщі. Йшлося про 20 тисяч квадратних кілометрів. У
1944-46 рр. між Україною і Польщею відбувся «обмін населенням», в результаті
якого близько 0,5 мільйона українців добровільно або під тиском влади виїхали з
Польщі до України. У 1947 р.
У статті використані мапи з Вікіпедії