Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
вт, 17 вересня
+25
$   41.41
  46.12

25 груд. 2021 10:53

Останнє оновлення  
29 лип. 2024 13:53
Суспільство
0

79

0

Християни західного обряду святкують Різдво

Християни західного обряду святкують Різдво


Християни західного обряду святкують Різдво

У суботу, 25 грудня Українська греко-католицька церква (УГКЦ), а також протестантські церкви та більшість помісних православних церков святкують Різдво Христове. Це одне з найважливіших християнських свят, що знаменує народження Ісуса Христа.

Саме цей день поділив історію людства на "до" і "після" Різдва Христового та започаткував сучасне літочислення під назвою "наша ера", пише «Суспільне».

Вперше святкування Різдва 25 грудня задокументовано ще 336 року в Римській імперії за правління імператора Костянтина Великого. Саме тоді 25 грудня відзначали одне із найважливіших свят ‒ "Непереможного сонця”, коли світлові дні ставали значно довшими. Втім наразі немає достовірної інформації про день народження Ісуса Христа. В історичних джерелах від IV ст. н.е. вказується умовна дата ‒ 25 грудня. Саме її на Ефеському (Третьому Всесвітньому) церковному соборі офіційно встановили як дату святкування Різдва Христового.

Традиція відзначати це свято 25 грудня в католиків та православних залишилася й досі. Однак роблять вони це за різними календарями.

Християни західного обряду святкують Різдво

Традиції святкування Різдва

Різдво – це родинне свято, на якому вшановують народження Ісуса Христа. Напередодні, у Святвечір, дотримуються особливо суворого посту – в цей день вживається в їжу сочиво – зварені з медом пшеничні або ячмінні зерна. З появою на небі першої вечірньої зорі піст закінчується, а вся родина збирається за святковим столом. Перед трапезою кожен член родини повинен прочитати уривок з Євангеліє і помолитися Господу. Наприкінці трапези усі учасники ламають різдвяний хліб, передають один одному і загадують бажання — за аналогією з Христом, який ділився їжею з учнями.

За сформованою в перші століття християнства римською традицією, 25 грудня служать три особливі літургії: меса на честь народження Слова від Бога Отця (вночі), на честь народження Бога-Сина від Діви (на зорі) та честь народження Бога у віруючій душі (вдень).

Головною прикрасою свята вважається вбрана смерека або ялинка, яку стався в будинку та прикрашають кришталевми кулями, мішурою, свіжими квітами і фруктами. Також будинки прикрашають яслами з фігурками Діви Марії, немовляти Ісуса і соломою – одним з головних символів Різдва. У католиків заведено колядувати саме 25 грудня. У цей діти ходять до сусідів у костюмах, співають та розповідають вірші, за що отримують цукерки, гроші та інші подарунки.

Різдво традиційно передує Святий вечір.

Нагадаємо, у зв’язку зі святкуванням Різдва Христового в грудні в Україні передбачено тривалі вихідні. Зокрема, неробочими будуть три дні поспіль: 25, 26 та 27 грудня.

Українці впродовж наступних 10 років, у своїй більшості, можуть перейти на святкування Різдва 25 грудня. Такі сподівання висловив глава Православної церкви України Епіфаній.