21 січ. 2022 10:13
81
Журналісти проекту "Схеми" отримали у своє розпорядження аудіозапис наради в кабінеті високопосадовця державного підприємства "Енергоатому", на якому чиновники нібито обговорюють як приховати зрив будівництва стратегічного об’єкту на Чорнобильській АЕС, розповідає «Українська правда».
На аудіозаписі чути, як присутні обговорюють можливе пояснення зникнення коштів на будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива у Чорнобилі.
Журналісти стверджують, що керівники державного "Енергоатому", яких призначили за каденції президента Володимира Зеленського, обрали виконавця будівництва без проведення тендеру. За їхніми словами, менеджмент уклав непублічний договір на 422 мільйони гривень із фірмію "КВР".
Журналісти з’ясували, що впродовж 2021 року "Енергоатом" ерерахував цій фірмі вже понад 1 мільярд гривень, проте сам об’єкт, який компанія зобов’язалася збудувати, досі не ввели в експлуатацію. Натомість, керівництво державної компанії не надало на запит журналістів ані сам договір, ані кошторис передбачених ним витрат.
На аудіозаписі, який опинився в розпорядженні журналістів "Схем", є голос, схожий на голос Миколи Божка, керівника "Атомпроектінжинірингу", відокремленого підрозділу "Енергоатому". Саме цей підрозділ виступає замовником будівництва.
Пряма мова Божка: "Давайте, щоб із цим розбиратися предметно. Можна попросити вас все-таки об'єктивно. Ви ж розумієте, що гроші пішли, продані, сп***жені (вкрадені – ред.) і таке інше. Потрібно знаходити інші джерела фінансування і до того ж їх треба якось узаконити. Як? Ми ще не дуже розуміємо.
У мене є дірки, які простіше залатати з того боку, ніж з цього. Тому що дірки бувають різні. Тому слухайте уважно, припиніть панікувати".
Журналісти проаналізували отриманий аудіозапис зустрічі в "Енергоатомі" та співставили із іншими фактами та подіями того часу, що дозволяє із високою вірогідністю говорити про його автентичність.
За їхньою оцінкою, ця розмова відбулася 28 грудня 2020 року в кабінеті Божка, де були присутні представники приватних підрядників та субпідрядників, які й освоювали кошти держбюджету на будівництво об’єкту на ЧАЕС.
З аудіозапису випливає, що Божко пропонує їм приховати корупцію через фіктивні кошториси про оплату за старі контракти, або ж утворити непублічну закупівлю з новим підрядником.
Ані Божко, ані чинне керівництво "Енергоатому", ані керівники, які очолювали орган у момент розмови не надали журналістам коментарів на момент виходу матеріалу. Зокрема, на момент розмови віце-президентом "Енергоатому" був чинний міністр енергетики Герман Галущенко.