3 груд. 2024 14:36
514
Таким чином політик наголосив, що жодні гарантії безпеки не замінять членство України у НАТО.
Міністр МЗС України Андрій Сибіга привіз у штаб-квартиру НАТО Будапештський меморандум.
Про це пише Радіо Свобода.
«Цього дня виповнюється 30 років цьому паперу. Це правдивий доказ, справжнє нагадування про те, що будь-які довгострокові рішення щодо довгострокової безпеки України недоречні та неприйнятні. Цей документ, цей папір не зміг забезпечити безпеку України та трансатлантичну безпеку», – сказав Сибіга.
Він просить у західних партнерів з огляду на складну зиму щонайменше 20 систем ППО для України.
Раніше МЗС заявило, що реальною гарантією безпеки для України, а також стримуючим фактором для подальшої агресії Росії проти України та інших держав, є лише повноправне членство України в НАТО.
«Маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не пристанемо на жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО», - йдеться у заяві.
14 січня 1994 року лідери України, Сполучених Штатів Америки та Росії підписали спільну заяву про наміри вивезти з України всю ядерну зброю. Наступною того року була угода, яку з усіх міжнародних договорів найбільше згадують, коли йдеться про російське вторгнення до України. Це Будапештський меморандум. Його уклали через 11 місяців, 5 грудня 1994 року.
За цим документом Україна мала ліквідувати всю ядерну зброю на своїй території. Водночас США, Росія й Велика Британія зобов'язалися поважати незалежність, суверенітет і наявні кордони України, а також що «ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України». При цьому всі країни сказали, що проводитимуть «консультації у випадку виникнення ситуації, внаслідок якої постає питання стосовно цих зобов'язань».