Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
сб, 23 листопада
-0
$   41.32
  42.99

День Святого Миколая в Україні: традиції, прикмети і цікаві факти

11 листоп. 2024 11:40

Останнє оновлення  
11 листоп. 2024 11:51
Lifestyle
0

234

0
День Святого Миколая в Україні: традиції, прикмети і цікаві факти

Коли свято Миколая у 2024 році.


День Святого Миколая в Україні: традиції, прикмети і цікаві факти

День Святого Миколая в Україні віднедавна припадає на 6 грудня. Зміна дати відбулася після календарної реформи у 2023 році (раніше було 19 грудня). Святкування Миколая в Україні знаменує початок циклу зимових свят. Проте не всім відома історія про Святого Миколая та чому його канонізували.

Цікаве про Святого Миколая

Згідно переказів, народження Миколая датується періодом між 270 та 286 роками нашої ери. На острові Лікія в місті Патарі, що сьогодні входить до складу сучасної Туреччини. Його батьки, Феофан і Нона, були глибоко віруючі та заможні. Саме тому сина хрестили одразу після народження та виховували його у релігійних традиціях, що було досить непритаманно для тих часів.

З дорослішанням Миколай набував щедрості та аскетичності, був готовим прийти на допомогу у будь-який час. Саме тоді починалися добрі справи Святого Миколая.

Через деякий час хлопець вирішив, що присвятить своє життя науці і перебрався до міста Мира. Саме у тому населеному пункті його дядько, який мав сан єпископа, висвятив юнака у священники.

Хлопець втратив своїх батьків у період свого повноліття. Отриманий від них чималий спадок витратив на те, щоб допомогти людям. Цікаві факти про Миколая говорять, що періодично він приносив їжу, іграшки і теплий одяг до будинків бідняків.

Усе добро робив таємно, не хизуючись цим. Проте одного разу городянам все ж вдалося вистежити чоловіка. Історія виникнення виникнення свята Святого Миколая повертає до тих часів, коли, дізнавшись про милосердні вчинки, священника обрали єпископом. У літописних згадках зазначено, що у 325 році відбулися перші відвідини ним Вселенського Собору у Нікеї, збудованого імператором Костянтином Великим.

Вся зібрана цікава інформація про Святого Миколая свідчить, що протягом життя чоловік встиг зробити дуже багато добрих справ. Рятував невинних, яких чекала смертна кара, займався визволенням полонених та допомогою нужденним. Саме через це з Чудотворцем пов’язано чимало легенд. А для християн він є одним із найголовніших святих.

Розповіді про Святого Миколая приписують багато добрих вчинків єпископу навіть після його смерті, що датована 342 роком. Вважають, що мощі його мають силу зцілювати хворих. Тому церква прийняла рішення щодо канонізації.

День Святого Миколая: традиції

Традиції на Святого Миколая повертають нас до середньовічної Німеччини. Саме там батьки вперше почали дарувати дітям смаколики, приладдя для школи і одяг. Щоб малеча вірила у дива, презенти залишали під подушками. Згодом така практика поширилася і на сусідні держави, зокрема у Польщу. А звідти - на Правобережну Україну, яка в ті часи була під контролем Речі Посполитої.

Шукаючи щось цікаве про Святого Миколая, можна натрапити на притчу про трьох сестер, з якими ніхто не хотів одружуватися через їх бідність. Чудотворець таємно вночі підкинув у будинок мішечки з монетами, які впали до шкарпеток, що лежали біля каміна. Саме тому і сьогодні для святого залишають шкарпетки, чекаючи подарунки.

Історія святкування дня Святого Миколая в Україні досить багата. Раніше на Слобожанщині люди збиралися після служби у храмі та разом варили пиво. Для дітей готовували спеціальне печиво, яке називали миколайкиками. У Харківській області існує поняття триденних Миколиних святок, на які готують узвар і кутю. На Поділлі вірили, що першою у цей день зайти до хати має людина із позитивною енергетикою.

День Святого Миколая в Україні: традиції, прикмети і цікаві факти

Обряди на Миколая говорять про примирення із своїми ворогами. У давнину дівчата, які готувалися до заміжжя, мали навести лад у своєму помешканні, у скринях та одягнути прикраси, в яких будуть зустрічати сватів.

Українські традиції на Святого Миколая пригадують про звичай у Київській області: худобу і тварин у господарстві окропляли водою, яку освятили у церкві. Вважалося, що таким чином можна захистити її від хвороб.

Також Миколая вважають покровителем моряків.

Сьогодні батьки розповідають дітям про день Святого Миколая та пропонують написати листа Чудотворцю, в якому попросити те, чого бажається. Як правило, малеча малює іграшки або смаколики.

Цікаві факти про день Святого Миколая

  • Дослідники припускають, що при житті Миколай мав зріст близько 170 сантиметрів, карі очі, засмаглу шкіру і волосся темного кольору.
  • Цікаві факти про Святого Миколая пригадують легенду про моряків. Якось у місті був великий голод, а біля берегів стояв корабель із зерном, але моряки не хотіли ділитися ним з іншими людьми. Тоді єпископ пообіцяв, що навіть після пожертви зерна у них не стане менше. Все так і відбулося.
  • Кажуть, що коли Господь покликав на вечерю усіх святих, то спізнився тільки Миколай. Він пояснив, що допомагав дядькові витягти з болота воза, який там застряг, тому і прийшов брудним. За це отримав у винагороду - два свята на рік: влітку і взимку.
  • Миколай - найулюбленіший святий у всій Європі. Його поважають, як православні, так і католики, і протестанти.
  • У кожній козацькій чайці мала бути ікона Миколая Чудотворця.
  • Святкування дня Святого Миколая в Україні датується 1088 роком, коли правив князь Всеволод Ярославович.
  • У радянські часи Миколая витіснили з української релігії, замінивши на Діда Мороза, який приносить подарунки.

Прикмети на Миколая

Більшість народних вірувань у цей день були пов’язані з урожаєм та прогнозом погоди.

  • Якщо на деревах буде іній - очікувати гарного урожаю.
  • Рясний дощ - до хорошого росту озимини.
  • Якщо сніг випав перед приходом свята, то зима буде холодною.
  • Якщо на Миколая тепло, то таку погоду слід очікувати протягом зими.
  • Скільки снігу буде на зимового Миколая, стільки і трави на літнього Миколая.

Читайте також: Вірші до свята Миколая: короткі, цікаві та про Україну.