Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
ср, 02 квітня
+8
$   41.37
  44.61

Чим відрізняється апное від хропіння чому може спричинити смерть

18 берез. 2025 17:00

Здоров'я
0

531

0
Чим відрізняється апное від хропіння чому може спричинити смерть

Апное — це небезпечний стан, який підвищує ризики інсультів на 60%.


Фото - ілюстративне

Іноді люди хропуть. Це завдає незручностей іншим, але загалом не несе ризиків. Однак у деяких випадках хропіння супроводжується апное, що може загрожувати життю.

Проєкт «Бережи себе» розповів, що таке апное.

Апное — це розлад сну, під час якого ваше дихання може перериватись на деякий час. При цьому знижується рівень кисню в крові, людина за ніч може мати кілька часткових або повноцінних пробуджень, страждати на сонливість удень тощо.

Розрізняють обструктивне, центральне та змішане апное сну. За даними Міністерства охорони здоров’я України (МОЗ), орієнтовно 4% чоловіків та близько 2% жінок мають синдром обструктивного апное уві сні (СОАуС). Цей тип апное виникає, коли порушується прохідність дихальних шляхів під час сну; дихання водночас зберігається. А от центральне апное розвивається, коли людина має порушення в роботі дихального центру в мозку. Воно характеризується відсутністю дихальних рухів під час сну. Варто зазначити, що це доволі рідкісний випадок.

Люди, які мають апное, часто хроплять уві сні, але це не є правилом. Так само не у всіх людей, які хроплять, може розвиватись апное.

Відрізнити апное від хропіння можуть лише кваліфіковані лікарі за допомогою спеціальних тестів. Проте є певні симптоми, на які варто звернути увагу. Вони можуть свідчити про наявність апное уві сні й мотивувати вас звернутись до фахівця/чині якомога швидше:

  • гучне переривчасте хропіння, яке може розбудити партнерку/а;
  • ви відчуваєте сонливість у денний час;
  • ніктурія (позиви до сечовипускання вночі);
  • ви прокидаєтесь із відчуттям, що у вас пересохло в роті;
  • нічна пітливість, поганий сон або безсоння, імпотенція, дратівливість, зниження пам’яті та концентрації;
  • ви відчуваєте вночі прискорене серцебиття та/або біль у грудній клітці;
  • зранку у вас болить голова.

Способи боротьби з апное

Люди, які страждають на апное, можуть заснути за кермом, часто страждають на запаморочення, тож це може бути небезпечним і для інших. Для боротьби з апное передусім варто переглянути стиль життя. Також помічним може стати CPAP-апарат — невеликий компресор, який подає постійний потік повітря під певним тиском у дихальні шляхи через гнучку трубку й герметичну маску для носа або рота. Завдяки цьому дихальні шляхи не змикаються, а надходження повітря не блокується. Як стверджує Національна служба здоров’я Великої Британії, така терапія покращує якість сну, допомагає позбавитись денної втоми, нейтралізує інші ускладнення апное, як-от високий тиск.

Також при підозрі на апное фахівці/чині можуть рекомендувати провести полісомнографію — об’ємне дослідження того, як працює ваш організм уві сні. Це поширений метод для діагностики порушень сну. Процедуру проводять з використанням спеціальних комп’ютерних комплексів, часто в умовах стаціонару.

«Не варто нехтувати своїм хропінням. Проконсультуйтесь із лікарем/кою, протестуйте різні помічні засоби, які вам порадять, оберіть той варіант, що підійде саме вам. Здоровий сон може зробити наші тривожні ночі хоч трошки спокійнішими, а дні — бадьорішими», - наголошують експерти проєкту «Бережи себе».

Читайте також, скільки треба спати дорослим людям і чи потрібен денний сон.