Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
чт, 27 березня
+4
$   41.56
  44.82

Чи потрібно боротися з прокрастинацією та як залишатися продуктивним весь день

26 груд. 2024 18:02

Lifestyle
0

431

0
Чи потрібно боротися з прокрастинацією та як залишатися продуктивним весь день

Прокрастинація – це відкладання запланованих справ, які обов’язково потрібно виконати, на потім. Цей процес у суспільстві помилково прийнято називати лінню, хоча у цього явища є абсолютно об’єктивні причини. За міжнародними дослідженнями, хронічну прокрастинацію мають близько 20 відсотків людей у світі. Ці люди, як правило, виконують поставлені завдання, в останній момент.


Якщо ви зіштовхнулися з прокрастинацією у своєму житті, не лякайтеся. Пропонуємо розібрати це явище, причини його виникнення та методи, як боротися з прокрастинацією, щоб не нашкодити своєму емоційному стану.

Чому ми прокрастинуємо та як не відкладати справи на потім

Людина, яка любить ставити перед собою високі цілі, принаймні раз у житті, зіштовхувалася з явищем прокрастинації. Це той момент, коли наприклад, робочих завдань хоч греблю гати, а сил на їх виконання чи бажання їх робити, зовсім немає. Тож причиною прокрастинації може бути звичайна втома. Мозок не любить багатоетапних складних завдань тому займається відкладанням важливого. Так, як дитина не може з малечку одразу почати ходити, так і доросла людина, в якої ціль умовно зробити річний звіт, не може зробити його за годину. Адже ця робота вимагає великої концентрації, часу, фізичних та моральних сил. Якщо ви весь рік сумлінно працювали, регулярно перевтомлювались, недосипали, не встигали робити звичайні побутові справи, то прокрастинація може як раз і з’явитися саме тоді, коли вам буде потрібно зробити «останній ривок» - скласти річний звіт. Тож дивуватися в такій ситуації не потрібно.

Чи потрібно боротися з прокрастинацією та як залишатися продуктивним весь день

Якщо ваша ціль – почати бігати, а умовно через три дні бажання займатися спортом пропадає назавжди. Це також може бути проявом прокрастинації. Скоріше за все, ви запланували одразу бігати на довгі дистанції. В перший день ви пробігли 8 кілометрів, у другий день 5, а на третій спинилися на першому колі. Чи з’явилося бажання продовжувати? Ні. Скоріше за все, ви почали шукати причини для того, щоб не бігати: хвороба, болить нога, холодний вітер, немає спортивної форми, паління тощо.  У підсумку, «завоювати вершину з розбігу» не вдалося і насправді, так і мало б бути. Навряд, ви коли були маленькими та тільки почали вивчати букви, одразу навчилися швидко та красиво писати. Така ж ситуація із привчанням себе до щоденних пробіжок.

Чи покращить відкладання справ на потім результат вашої роботи? Навряд. Але людській психіці простіше думати, що відклавши виконання дії, вона виграє для себе час, щоб не напружуватися. Слід зізнатися, в першу чергу самому собі, що насправді, прокрастинація не дає відпочити. Постійна тривога через невиконані справи, буде переслідувати буквально у всьому. Навіть, якщо ви будете просто гортати стрічку ТікТок. Відкладені справи будуть погіршувати сон, впливати на побутову активність, знижувати чи навпаки збільшувати апетит. Простіше кажучи, прокрастинація не дасть вам розслабитися та отримувати задоволення від речей, які зазвичай сильно покращували настрій. Тому від цього явища краще не втікати, а спробувати визначити механізм, як екологічно для себе її позбутися.

Чи потрібно боротися з прокрастинацією та як залишатися продуктивним весь день - фото 2

Як подолати прокрастинацію?

Якщо ви любите називати прокрастинацію лінню, то ви помиляєтеся. Ліні не існує. Стан, за якого ми не можемо\не хочемо робити якісь справи, спричинений наступними факторами: нестача якісного сну, незбалансоване харчування, відсутність достатньої фізичної активності, перевантаження в роботі\навчанні\чи побуті. Тому не варто шукати, як позбутися ліні, коли варто шукати першопричини стану зниження продуктивності.

В першу чергу, намагайтеся збалансувати ритм свого життя:

  • Вчасно приймайте достатню кількість їжі;
  • Дотримуйтеся питного балансу;
  • Вчасно лягайте та прокидайтеся. Пам’ятайте, що у режиму не має вихідних. Тобто так, в суботу та в неділю бажано не ламати свій графік, і кожного дня вставати в один і той самий час;
  • Підтримуйте фізичну активність, не ігноруйте прогулянки на свіжому повітрі, робіть розтяжки та масаж всіх частин тіла.

Також пропонуємо, легкий спосіб перестати відкладати справи на потім:

  1. Поставлену ціль завжди розділяйте на дрібні дії. Запланували бігати? Почніть щодня пробігати по одному кілометру. Не женіться за кількістю, насолоджуйтеся процесом та дайте своєму тілу звикнути до нової денної активності.
  2. Збільшувати обсяг виконаної роботи потрібно поступово. Вирішили написати книгу? Пишіть кожного дня по сторінці. З’явилася звичка писати? Пишіть по дві сторінки. Але робіть невеликі кроки. Не потрібно після однієї сторінки, одразу писати 5. Так ви можете занапастити весь процес у найближчому майбутньому.
  3. Маєте сили робити більше – зупиніться. Змінить вид діяльності. Багато рахували і відчуваєте, що можете рахувати ще? Прогуляйтеся, попийте води чи чаю, зробіть розминку для всього тіла. Відчуття «підйому енергії» може швидко зникнути, якщо ви будете робити більше ніж планувалося на початку.
  4. За кожну виконану дію – хваліть себе! Це обов’язкове правило і ви до нього маєте звикнути. Позитивне підкріплення допоможе вам зміцнити власну самооцінку і стати стійкішим до будь-якої критики.
  5. Самодисципліна допомагає здолати будь-які завдання. Намагайтеся розпланувати свій день так, щоб в ньому обов’язково був час на себе: їжа, фізична активність, побутові справи, та час на роботу з чітко визначеним таймінгом. Насправді, розуміння своїх дій та кількість часу, яка на них знадобиться, сильно підвищить вашу продуктивність в майбутньому.
  6. У час відпочинку (вихідні, відпустка тощо) – відпочивайте. Не намагайтеся зазирнути у графік задач недільним ранком, це тільки погіршить ваш емоційний стан і обов’язково відіб’ється на вашому здоров’ї.  

Дотримання цих простих правил, допоможе вам завжди ефективно використовувати свій час. Тому в першу чергу, не сваріть себе, а намагайтеся стати для себе підтримуючим та вірним другом.