21 лют. 2022 16:28
80
У кризові часи може здаватися, що купити іноземну валюту – найкраще рішення вберегти свої заощадження. У матеріалі 24 каналу експерти пояснили, чому це рішення далеко не найкраще.
Лихоманка на валютному ринку
Через постійну загрозу вторгнення Росії в України валютний ринок вкрай нестабільний. Як тільки з’являються новини про підведення нових військ, можливу дату нападу – гривня знецінюється. І навпаки на новинах про відведення військ чи підтримку від міжнародних партнерів гривня зміцнюється.
Що знецінює гривню
Паніка з приводу можливості вторгнення Росії в Україну призвела до виходу нерезидентів з українського ринку та розпродажу ОВДП. Станом на 17 лютого обсяг ОВДП в портфелі нерезидентів становив 77,48 мільярда гривень. Це на 15% менше, ніж на початку року, згідно з даними НБУ. Це важливо, тому що нерезиденти, виходячи з українського ринку, продають гривню і цим її знецінюють.
ОВДП, які в обігу за номінально-амортизаційною вартістю
Додатковим фактором для виходу нерезидентів є світовий тренд. ФРС (центральний банк у США) найближчим часом може підняти відсоткову ставку і загалом започатковує політику боротьби з інфляцією. Через це розвинені ринки стануть більш привабливими для інвесторів.
Не менш важливим фактором для знецінення гривні є ціни на енергоносії. Ціни на нафту вже злетіли до понад 90 доларів за барель. Цікаво, що ситуація з можливим вторгненням також впливає на світовий ринок нафти, і ціни можуть навіть сягнути рівня в 100 доларів.
Що зміцнює гривню
Проте водночас з негативними факторами є те, що не дає гривні злетіти вище 29 за долар:
Чому не варто скуповувати долари
Українці, які зараз скуповують іноземну валюту, шкодять як собі, так і економіці країни. Важливо розуміти, що коли всі купують валюту, гривня різко знецінюється. НБУ змушений спустошувати золотовалютні резерви, щоб стримати курс. А люди на паніці від росту курсу ще більше скуповують валюту вже по завищеному рівні. Таким чином, коли ситуація стабілізується і курс відкотиться назад, хтось втратить частину заощаджень.
Аналітик Forex Club Libertex Віталій Мінько переконує, що купувати валюту зараз – не найкраще рішення, оскільки курс вже завищений.
«Поточний курс гривні включає вже закладені ризики, що стосуються ситуації з Росією. Тож якщо зараз купувати валюту саме під ідею розвитку конфлікту, вже пізно – ринок це вже врахував. Якщо для того, щоб диверсифікувати свої заощадження – це хороша ідея. Оскільки ризик різних економік нівелюватиме знецінення однієї валюти шляхом подорожчання іншої», - зазначив фахівець.
Аналітик радить створити мультивалютний кошик як мінімум із 4 валют: долара, євро, швейцарського франка та гривні.