8 верес. 2023 17:02
146
Таким чином сподіваються стимулювати до служби студентів контрактної форми навчання
У Верховній Раді зареєстрували проєкт змін до статті 23 закону про мобілізацію з метою стимулювання людей, які навчаються на платній основі, до добровільної згоди служити.
Про це повідомляється на сайті парламенту, розповідає «Суспільне».
Як вказується, законопроєкт 9672-1 подав "слуга народу" Георгій Мазурашу.
"Здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти можуть за власним бажанням дати згоду на призов на військову службу під час мобілізації, у такому разі держава забезпечує їм здобуття відповідної освіти без жодних виплат з їхнього боку", — пропонується у документі.
Деталі
Законопроєкт не містить обов'язкового фінансово-економічного обґрунтування витрат з бюджету та джерел надходжень відповідних коштів.
Однак, як зазначив народний депутат від монобільшості, треба додатково стимулювати громадян ставати на захист держави.
"Запропоновані зміни, зокрема можуть сприяти тому, що громадяни, які навчаються на платній основі, можуть за власним бажанням давати згоду на призов на військову службу під час мобілізації та отримати за це додатковий бонус від держави у вигляді забезпечення безоплатності здобуття відповідної освіти", — поіформував Мазурашу в пояснювальній записці.
У Раді ініціювали скасування відстрочки для деяких студентів
Нагадаємо, представник президента у ВРУ Федір Веніславський 3 вересня розповів, щозареєструвавзаконопроєкт, який скасовує відстрочку від мобілізації для студентів старше 30років, що здобувають не послідовну вищу освіту або другу й більше.
6 верес. 2023 09:51
217
Очільник Міносвіти наголосив, що вступ до університету не повинен ставати формальністю лише для отримання якихось переваг та бонусів.
Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий відреагував на плани депутатів скасувати відстрочку від мобілізації певній категорії студентів. На його думку, освіта в жодному разі не має бути імітацією та лазівкою.
"Натомість освіта, а тим паче вища освіта, має бути про усвідомлений вибір і процес здобуття. Навчатися ніколи не пізно, утім, вступ до університету не повинен ставати формальністю лише для отримання якихось переваг та бонусів", - написав міністр у Facebook.
За його словами, наразі спостерігається тенденція, коли люди використовують вступ до університетів як легальний, але все ж таки нечесний спосіб уникнути мобілізації.
Відтак, кількість студентів-чоловіків старше за 25 років у 2022 році збільшилася на 55 тисяч в порівнянні з 2021, зокрема на 33 тисяч на магістерському рівні. На думку Лісового, такі лазівки породжують явище фіктивного навчання, що загалом негативно впливає на якість освіти.
Він підкреслив, що законопроект, який нині зареєстрований у Верховній Раді, має на меті врегулювати це питання. Міністр наголосив, що право на освіту – гарантоване Конституцією України, відтак усі охочі й надалі зможуть його реалізовувати.
"Водночас у Конституції зазначено, що захист України, її незалежності та територіальної цілісності є обов'язком громадян. Шукати лазівки для нібито реалізації одного права й уникнення обов’язку – не про чесність і не про гідність", - додав Лісовий.