Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
пн, 16 вересня
+21
$   41.36
  46.01

13 жовт. 2023 17:03

Останнє оновлення  
29 лип. 2024 14:01
Здоров'я
0

193

0

5 питань про каву, про які досі всі сперечаються

5 питань про каву, про які досі всі сперечаються

Чи безпечна кава та кому її не варто пити?


Screenshot_8

Одні впевнені, що кава дуже корисна і здатна подовжити життя. Інші скажуть, що кава — то дуже шкідливо. І взагалі — вона нас повільно вбиває. Всі будуть посилатись на певні дослідження.

Проте дослідження бувають різні. І не будь-які результати можна переносити на реальне життя. Особливо, коли йдеться про харчові продукти.

Проект «Бережи себе» відповів на поширені питання про напій, щоб убезпечити від міфів та гучних заголовків, які можуть ввести в оману.

То кава шкодить серцю чи допомагає?

Існує безліч досліджень, метою яких було знайти та зрозуміти зв’язок між споживанням кави та серцевими захворюваннями, як-от коронарною хворобою серця. Результати — суперечливі, в тому числі в залежності від дизайну (стратегії) дослідження. Проте, Американська асоціація серця з посиланням на Управління з контролю ліків та харчових продуктів США зазначає, що для здорових дорослих людей 4-5 чашок кави на день є безпечними. Вагітним та жінкам на грудному вигодовуванні варто обмежитись 2-3 чашками на день.

За інформацією від Mayo Clinic для здорових дорослих людей відносно нешкідливим вважається 400 міліграмів кофеїну на день. Для прикладу, одна чашка еспресо (30 мл) містить біля 63 міліграм кофеїну.

Також важливо розуміти, що кофеїн міститься не тільки у каві. Він може потрапляти в організм разом із чаєм, енергетичними напоями, колою, шоколадом тощо.

Але комусь таки треба обмежити себе в каві?

Деякі люди чутливіші до дії кофеїну, ніж інші. Тому навіть якщо ви здорова людина, варто зменшити кількість кави, якщо ви помітили в себе такі симптоми:

  • підвищення тривожності
  • проблеми зі сном
  • тремор м’язів

А як щодо вагітності?

Американський коледж акушерства та гінекології стверджує, що помірне споживання кави не нашкодить ані матері, ані дитині. Під помірним експерти мають на увазі до 200 мг кофеїну, тобто не більше трьох чашок еспресо на день.

Проте, в індивідуальних випадках вагітним та жінкам на грудному вигодовуванні можуть дати інші рекомендації. Адже кава може призводити до посилення нудоти, головного болю та зневоднення організму. Тому це питання варто обговорити з вашим лікарем або лікаркою.

А кава без кофеїну безпечна?

Загалом, так. Кава без кофеїну цілком може бути частиною здорового раціону. Процес декофеїнізації “прибирає” до 97% кофеїну з кавових зерен. Чашка такої кави містить біля 2 мг кофеїну. Проте, якщо ви маєте підвищену чутливість до кофеїну, то навіть така його залишкова кількість може бути для вас небезпечною. Важливо пам’ятати, що навіть така кава не є 100% вільною від кофеїну.

А я можу хотіти від кави спати?

Такий ефект дійсно існує. На це може впливати багато факторів, зокрема:

  • загальний дефіцит сну (депривація) — та доза кави, яку ви п’єте, вже не допомагає;
  • зневоднення через велику кількість кави;
  • індивідуальна реакція (часто генетично обумовлена) — з часом у деяких людей може розвинутись толерантність до кофеїну;
  • зміна в рівні цукру в крові — кава натщесерце може провокувати інсулінову резистентність і загалом порушення колообігу глюкози в організмі та інші.

Також звичка пити багато кави, щоб побороти недосип, може зіграти з вами злий жарт і спричинити сильну сонливість наступного дня. У результаті, виходить таке собі зачароване коло. Отож, перш ніж збільшувати дозу кави, спробуйте, за можливості, просто виспатись.

А чому дітям не можна пити каву?

Забагато кави може мати навіть токсичний ефект на дітей. Американська академія педіатрії радить уникати кофеїну в дитячому раціоні. А от Канада не настільки категорична і навіть надає певні рекомендації: не більше ніж половина чашки кави (45 мг) для дітей віком 4-6 років.

Проте, навіщо? Організм дитини лише формується і передбачити реакцію на кофеїн дуже складно.

У підсумку, можна сказати, що кава — прекрасний напій, який не зашкодить, якщо споживати його не просто помірно, а з увагою на те, як на каву реагує саме ваш організм.